Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis

Pirmais notiesātais par dalību Vecrīgas grautiņos; zināms soda mērs

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Ieva Čīka/LETA

Pirmdien Rīgas apgabaltiesa vienam no 68 Vecrīgas grautiņos apsūdzētajiem - Artūram Šternbergam - piesprieda 100 stundas piespiedu darba.

Tiesa šodien pasludināja saīsināto spriedumu, bet motivējošais spriedums būs pieejams 27.augustā.

Ne pats apsūdzētais, ne viņa aizstāvis tiesā šodien uz sprieduma pasludināšanu nebija ieradies.

Prokurors tiesu debatēs tiesu bija lūdzis apsūdzēto sodīt ar nosacītu brīvības atņemšanu un policijas kontroli uz trim gadiem un vienu mēnesi.

Tiesa, nolasot saīsināto spriedumu, norādīja, ka tā, taisot spriedumu, piemērojusi Krimināllikuma 49.panta nosacījumus - par vieglāka soda noteikšanu, nekā likumā paredzētais sods. Proti, minētais likuma pants nosaka, - «ja tiesa, ievērojot vairākus vainīgā atbildību mīkstinošos apstākļus un vainīgā personību, atzīst par nepieciešamu noteikt viņam sodu, kas ir zemāks par minimālo robežu, kāda par attiecīgo noziedzīgo nodarījumu paredzēta likumā, vai atzīst par nepieciešamu noteikt citu, vieglāka soda veidu, tā var sodu attiecīgi mīkstināt, spriedumā obligāti norādot šāda nolēmuma motīvus».

Prokurore Līga Sudakova pēc sprieduma nolasīšanas žurnālistiem norādīja, ka tikai pēc iepazīšanās ar motivējošo spriedumu prokuratūra vērtēs, vai to pārsūdzēt. Prokurorei pagaidām neesot skaidrs, kādēļ tiesa piemērojusi Krimināllikuma 49.panta nosacījumus.

Šternbergs esot aktīvi piedalījies grautiņos - metis ar akmeņiem, izsitis kādas ēkas loga stiklus, kā arī kopā ar citiem nekārtību cēlājiem mēģinājis apgāzt mikroautobusu.

Kā ziņots, Šternbergs tiek apsūdzēts par dalību 2009.gada Vecrīgas grautiņos. Šternbergs ir pirmais no kopumā par grautiņiem apsūdzētajām 68 personām, kuram tiesa piespriedusi sodu.

Sākotnēji kopā ar Šternbergu no pamata kriminālprocesa izdalītajā lietā bija paredzēts tiesāt arī Mareku Laizānu, kurš vairākas reizes uz tiesas sēdēm neieradās. Tiesa nolēma izdalīt atsevišķu lietu pret Laizānu, un viņš patlaban izsludināts meklēšanā. Laizānam kā drošības līdzekli nolemts piemērot apcietinājumu.

Šternbergs savu vainu prokuratūras celtajā apsūdzībā atzinis, bet Laizāns iepriekš noliedza.

Tā dēvēto 13.janvāra grautiņu pamata krimināllietu, kurā apsūdzētas 68 personas, Rīgas apgabaltiesa sadalījusi vairākās daļās.

Kā aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Laura Pakalne, no 13.janvāra grautiņu kriminālprocesa izdalītas arī apsūdzības pret sešām personām, kuras izvairījās no pirmstiesas izmeklēšanas un kuru atrašanās vieta nebija zināma. Savukārt pret divām personām tiesai jau iepriekš tika nodota krimināllieta medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu noteikšanai.

Laizāns un Šternbergs ir divi no tiem sešiem cilvēkiem, pret kuriem apsūdzības tika izdalītas, jo viņu atrašanās vieta iepriekš nebija zināma.

LETA jau ziņoja, ka 2009.gada 13.janvārī aptuveni 10 000 cilvēku pulcējās uz protesta akciju Doma laukumā, lai nevardarbīgā veidā pieprasītu Saeimas atlaišanu.

Pēc protesta akcijas Vecrīgā sākās grautiņi - tika izsisti logi vairākām ēkām, tostarp stipri cieta Saeimas nams, tika aplaupīts veikals, kurā tirgoja AS «Latvijas Balzams» produkciju, kā arī cieta muzikālais restorāns «Fīlings». Kā novēroja aģentūra LETA, grautiņos piedalījās vairāki simti jauniešu, no kuriem daudzi bija alkohola reibumā. Šie cilvēki vairākas stundas demolēja Vecrīgu.

Grautiņu laikā tika aizturētas 126 personas, un sadursmēs pie Saeimas ēkas mediķi palīdzību sniedza vairāk nekā 30 cilvēkiem, savukārt slimnīcās ar dažādām traumām tika ievietoti 28 cietušie, bet četri cilvēki no hospitalizācijas atteicās. Tāpat mediķi sniedza palīdzību aizturētajiem sadursmju dalībniekiem, kuri jau bija nogādāti policijas iecirkņos. Nekārtībās cieta arī paši policisti.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu