Sabiedrības integrāciju starptautisko dokumentu izpratnē nedrīkst saprast tikai kā citā valodā runājošo cilvēku integrāciju, norāda Aldermane. «Kad es publiskajā telpā no premjera un kultūras ministres padomnieces integrācijas jautājumos Sarmītes Ēlertes dzirdu, ka uzdevums ir vienam latvietim integrēt vienu krievu, man ir pilnīgi skaidrs, ka Ēlertes kundzei vajadzētu palasīt kādu grāmatu par sabiedrības integrāciju, iepazīties ar pētījumiem šajā jomā, vairāk kontaktēties ar cilvēkiem, kas strādā pašvaldībās un vislabāk zina cilvēku viedokļus,» saka Rīgas domes pārstāve.
Valoda, protams, ir svarīga, bet sabiedrības integrācijai tas nebūt nav vienīgais un svarīgākais instruments, norāda Aldermane. Igaunijā apgalvo, ka visi valsts iedzīvotāji prot igauņu valodu, bet paskatieties, kas notika, kad Tallinā demontēja pieminekli padomju karavīriem. Cilvēki prata valsts valodu, bet viņu galvā, domās un attieksmē pret valsts politiku bija kaut kas cits. Iespējams, kādam apgūtā valsts valoda kļūst par protesta un cīņas ieroci.
Aldermane no vairākiem cilvēkiem ir dzirdējusi, ka līdz šim sadzīvē nebija nekādu problēmu cilvēku savstarpējā saziņā. Bet tagad demonstratīvi un diezgan bieži krieviski sāk runāt cilvēki, kuri līdz šim saziņā lietoja latviešu valodu. Pēc Aldermanes domām, tas ir bīstams signāls. «Kad es dzirdu radio un televīzijā apgalvojumus, ka visi tie, kas balsoja par otrās valsts valodas statusu krievu valodai, būtu jāizsūta no Latvijas, es domāju, varbūt arī ir labi, ka daudzi nesaprot latviešu valodā teikto,» piebilst Aldermane.
«Es visvairāk bīstos no tā, ka sabiedrības radikālākie spārni baros viens otru. Nāks kopā, lai it kā meklētu dialogu, spēlēs «varenas spēles», kurās katrs strādās uz savu elektorātu. Pēc tam kādā kafejnīcas nostūrī draudzīgi kopā iedzers kafiju, bet cilvēki, pārrunājot politiķu teikto, turpinās strīdēties, kuram no viņiem ir taisnība. Tāds politiķu «dialogs» ir tikai sabiedrības šķelšana. Mēs, latvieši, ar savām rociņām esam izdarījuši visu, lai nonāktu līdz referendumam par krievu valodas statusu Latvijā,» rezumē Aldermane.