Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Ja raizes sagādā sāpošs un uzpūties vēders

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: No arhīva

Gremošanas traucējumi — grēmas, sāpes, meteorisms un aizcietējumi — ir biežākās sūdzības, ar ko pacienti vēršas pie ģimenes ārsta vai farmaceita. Galvenokārt ikdienā nākas saskarties ar diētas kļūdām un ar pārmērīgu vēdera uzpūšanos jeb meteorismu, teic Valsts dia­gnostikas centra gastroenterologs endoskopists Jānis Alksnis.

Ja resnajā zarnā ir traucēti pūšanas un rūgšanas procesi, cilvēkam ir pilnuma sajūta pakrūtē, sāpes, atraugas, vēdera apjoma palielināšanās ar gāzu kustībām zarnās. Šīm veselības problēmām var pievienoties nestabila vēdera izeja. Jebkuru simptomu kombinācijas gadījumā pareizāko ārstēšanu zinās noteikt tikai speciālists.

Visbiežāk vēdera uzpūšanās cēlonis ir tādu uzturproduktu lietošana, kas veicina gāzu veidošanos. Lielākoties vēdera uzpūšanos izraisa pākšaugi (zirņi, pupas), dārzeņi (kāposti), gāzētie dzērieni. Dažiem cilvēkiem meteorisms var rasties no augļiem, rupjmaizes vai cita uzturprodukta. Kā skaidro ārsts, tas ir atkarīgs no tievo zarnu fermentu funkcionālā stāvokļa, šiem fermentiem jāspēj aktīvi šķelt taukus, ogļhidrātus un aminoskābes.

Pamatīga maltīte un alkohols ir īsts trieciens gremošanas sistēmai — aizkuņģa dziedzeris sāk izstrādāt vairāk sulas, savukārt žultspūslis izsviež vairāk žults. Aknas saņem signālu par pastiprinātu žults ražošanu, žultspūslis cenšas sarauties, cik vien spēj. Ja tajā atrodas kāds žultsakmens, var gadīties, ka tas tiks izsviests žults­vadā, nosprostodams to, un sāksies stipras sāpes. Līdz tam cilvēks par žultsakmeņu eksistenci var pat nenojaust.

Taču gremošanas traucējumi ne vienmēr ir saistīti tikai ar pārēšanos, bet arī ar produktu nesaderību un paša organisma stāvokli, piemēram, gremošanas traucējumi var pastiprināties, cilvēkam saslimstot.

Gastroenterologs Jānis Alksnis norāda, ka arī pareizi ēst ir jāprot — nebadoties pirms viesībām, ēst nesteidzoties, ēdienu labi sakošļāt, lietot šķidrumu (padzerties pirms ēšanas). Lai samazinātu tauku uzkrāšanos, ieteicama aktīva pastaiga pirms maltītes.

Stingra diēta un tautas līdzekļi

Ja smaguma sajūtu un vēdera uzpūšanos izraisījusi pārēšanās vai atsevišķu produktu lietošana, spazmu mazināšanai var izmantot tautas līdzekļus, kas satur ēteriskās eļļas, piemēram, ķimenes, fenheli, piparmētras un dilles. Ja pašsajūta tomēr neuzlabojas, ģimenes ārste Jolanta Adītāja iesaka izmantot vieglus spazmolītiskus līdzekļus.

Samērā biežs meteorisma cēlonis (gan agrīna vecuma bērniem, gan pieaugušajiem) ir nepietiekama barības vielu absorbcija (malabsorbcija) jeb uzsūkšanās tievajā zarnā. Visbiežāk to izraisa šīs vielas šķeļošo enzīmu trūkums. Tāpēc līdzās pamatsimptomiem (caureja, ķermeņa masas mazināšanās, vēdera uzpūšanās, sāpes) var būt pat mazasinība, matu izkrišana, stomatīts, kaulu sāpes, B12 vitamīna deficīts, piebilst ārsts Jānis Alksnis.

Dzīves kvalitāti var mazināt arī celiakija jeb glutēna enteropātija — graudaugu olbaltuma glutēna un tā sastāvdaļas gliadīna iedarbība uz tievās zarnas gļotādu. Tipiskākie simptomi ir caureja ar meteorismu, svara zudums, mazasinība, vājš muskulatūras tonuss, fiziskās un psihoemocionālās attīstības aizture. Šī slimība var sākties zīdaiņa vecumā, bet diemžēl varam saslimt arī vēlākā laika posmā.

Malabsorbcijas un celiakijas ārstēšanas pamatprincips ir stingri noteikta diēta, ko nevar aizstāt ar medikamentiem.

Jutīgākas un emocionālākas

Bieži sastopama slimība ir kairinātas zarnas sindroms, kad meteorismu pavada arī sāpes un vēdera izejas traucējumi. Tiek uzskatīts, ka cēlonis tam ir fizisks un psihoemocionāls stress, pārslodze, neregulāra un nepareiza ēšana, tāpēc pacientam ļoti svarīgi padomāt par saviem ēšanas ieradumiem, kā arī nepieciešama fiziskā aktivitāte.

Ar kairinātas zarnas sindromu visbiežāk slimo sievietes. J. Alksnis to skaidro ar sieviešu organisma īpatnību — lielāku jutību, kas savukārt saistīta ar viņu hormonālo sistēmu. Ar to var izskaidrot arī žultsceļu diskinēziju un žultsakmeņu veidošanos, īpaši grūtniecības periodā, kad organisma aizsargspējas ir daudz vājākas.

Pastiprinātu gāzu veidošanos var izraisīt arī aizkuņģa dziedzera eksokrīna disfunkcija ar fermentu veidošanās nomākumu un žultsceļu diskinēzija ar žults sastāva pārmaiņām, kuru dēļ uzņemtais uzturs netiek pilnībā sašķelts un rūgšanas un pūšanas gaitā notiek gāzu veidošanās.

Bērniņam palīdz vēdera masāža

Jaundzimušie un zīdaiņi (līdz trīs mēnešu vecumam) pēc ēšanas vai reizēm tās laikā mēdz kļūt nemierīgi, staipa kājiņas, raud, kā arī diezgan bieži atgrūž uzņemto barību. Ja zīdainis apklust, kad ir paņemts rokās un pulksteņa gaitas virzienā viņam pamasēts vēders, tad skaidrs, ka diskomfortu viņam radījušas zarnu kolikas. Ar laiku tās mazinās vai pāriet pilnībā, teic ģimenes ārste Jolanta Adītāja.

Jaundzimušajiem un zīdaiņiem zarnu trakts vēl nav pilnībā nobriedis, tāpēc nepilnīgi darbojas arī kuņģa sulas un fermentatīvā sistēma. Bērns, zīzdams krūti vai pudelīti, reizē ar barību norij diezgan daudz gaisa. Tas rada gāzu veidošanos gremošanas traktā, zarnu sienu iestiepšanos un sāpes, par ko zīdainis ziņo ar skaļu kliegšanu.

Taču, ja bērns raud jau vairākas stundas, neēd, ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, ir ļoti bieža vai ļoti reta vēdera izeja, ir vemšana, vēders ir uzpūsts, vispareizākā rīcība ir ģimenes ārsta vai pediatra palīdzības meklēšana, jo var gadīties, ka ir nepieciešama steidzama hospitalizācija.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu