Krievijā pie Jaroslavļas 7.septembrī avarējušās lidmašīnas «Jak-42» pilotu radinieki vērsušies tiesā, apstrīdot Starpvalstu Aviācijas komitejas (MAK) secinājumus par katastrofas iemesliem, pavēstīja prasības iesniedzēju advokāts Igors Trunovs.
Jaroslavļas aviokatastrofā bojāgājušo pilotu tuvinieki pārsūdz MAK ziņojumu
Iesniegumā cita starpā teikts, ka speciālistiem, kas piedalījās izmeklēšanā, nav bijusi atbilstoša kvalifikācija, bet MAK komisija izdarījusi aplamus secinājumus par katastrofas iemesliem.
«Maskavas Zamoskvoreckas tiesā ir iesniegts paziņojums «Par amatpersonas MAK priekšsēdētājas Anodinas T.G. darbību pārsūdzēšanu un MAK tehniskās komisijas secinājumu par «Jak-42» aviokatastrofas iemesliem apstrīdēšanu»,» sacīja advokāts.
Tehniskā komisija novembrī publiskotajā izmeklēšanas ziņojumā konstatēja, ka katastrofas iemesls bija apkalpes kļūda saistība ar bremzēšanu. Aviokompānijas «Jak-servis» organizatoriskās struktūras, pārvaldes un finansēšanas shēmas dēļ nav bijis iespējams garantēt drošu lidojuma veikšanu, norādīja komisija.
«Komisijas secinājums par «nepareizu pilotu kāju izvietojumu uz pedāļiem izlidojuma laikā» pats par sevi ir nepareizs, jo nav pamatots nekādos normatīvajos dokumentos. Tehniskajiem datiem neatbilst apgalvojums, ka «augstuma stūres pārmērīgas novirzes dēļ strauji pacelts uz augšu lidmašīnas priekšgals, tā nonākusi uzplūdes leņķī, kas bijis aiz kritiskās robežas, un pārgājusi gāšanās režīmā». Nav bijis nedz kritiskā uzplūdes leņķa, nedz uzplūdes leņķa aiz kritiskās robežas, «melnā kaste» nav piefiksējusi nedz vienu, nedz otru. Secinājumos nav izpētīti lidmašīnas nevadāmības iemesli, tās sasvēršanās iemesli. MAK nav pienācīgi izvērtējusi lidmašīnas nepilnības un īpatnības,» norāda prasības iesniedzēji.
Jau vēstīts, ka 7.septembrī neilgi pēc pacelšanās avarēja «Jak-42» markas lidmašīna, kurā atradās visa hokeja kluba «Lokomotiv» komanda.
Lidmašīnā atradās 45 cilvēki, 43 no tiem gāja bojā katastrofas vietā, tostarp arī leģendārais latviešu aizsargs Kārlis Skrastiņš. Izdzīvoja vienīgi borta inženieris Aleksandrs Sizovs un Krievijas izlases uzbrucējs Aleksandrs Gaļimovs, kurš gan pēc piecas dienas ilgas cīņas par dzīvību slimnīcā mira.