Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētāji šodien atzinuši bijušo iekšlietu ministru un Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāju Dzintaru Jaundžeikaru (LPP/LC) par aizdomās turēto noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā, kas paredzēti Krimināllikuma (KL) 94.pantā un 144.pantā, žurnālistus informēja Jaundžeikara advokāts Pāvels Rebenoks.
Advokāts: Jaundžeikaram inkriminē uzkūdīšanu izpaust valsts noslēpumu
[Papildināta visa ziņa!]
KL 94.pants ir par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, ja to izdarījusi persona, kura bijusi brīdināta par valsts noslēpuma neizpaušanu, tomēr Jaundžeikaram netiek inkriminēta paša noslēpuma izpaušana, bet gan uzkūdīšana izpaust neizpaužamo informāciju, skaidroja advokāts. Amatpersona, kuru bijušais politiķis, izmeklētāju skatījumā, uzkūdījis, iespējams, varētu būt no KNAB.
KL 94.pantā paredzētā sankcija ir brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem, arests, piespiedu darbs vai naudas sods līdz 200 minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā.
Tāpat Jaundžeikaram tiek inkriminēts noziedzīgs nodarījums, kas paredzēts KL 144.pantā - korespondences, pa telekomunikāciju tīkliem pārraidāmās informācijas un citas informācijas noslēpuma pārkāpšana.
Tomēr Jaundžeikara aizstāvji ir pārliecināti, ka viņu klients nav pārkāpis likumu, tāpēc šodienas tiesas lēmumu par apcietinājuma piemērošanu viņi plāno pārsūdzēt. Pilns tiesas lēmuma teksts būs pieejams rīt, un to varēs apstrīdēt septiņu dienu laikā.
«Mēs uzskatām, ka šī lieta ir tikai politiskā atriebība Jaundžeikaram,» norādīja Rebenoks, uzsverot, ka tas gan ir tikai aizstāvības viedoklis, bet pats Jaundžeikars šo lietu komentēt pagaidām nevēlas. Arī žurnālistiem bijušais politiķis pēc izvešanas no tiesas zāles sacīja: «Es nedodu komentārus.«
Advokāts vērsa uzmanību uz to, ka 1.novembrī ap plkst.19 plašsaziņas līdzekļos parādījušies Jaundžeikara izteikumi par Satversmes aizsardzības biroja (SAB) darbu. Jau pēc trim stundām ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers parakstījis dokumentu, kas atļauj veikt kratīšanu Jaundžeikara dzīvesvietā Limbažu novadā. Vēl pēc divām stundām Jaundžeikars ticis aizturēts.
Rebenoks pastāstīja, ka naktī uz 2.novembri Jaundžeikara dzīvesvietā notikušās kratīšanas laikā neesot izņemti nekādi svarīgi pierādījumi, tikai mobilie tālruņi un bērnu datori.
Jautāts, par kādu laika periodu šajā kriminālprocesā ir runa, Rebenoks precīzu atbildi sniegt nevarēja, vien norādīja, ka lietā ir pieminēts 2009.gads, katrā gadījumā «tas nav svaigākais materiāls,» sacīja advokāts.
Publiskajā telpā izskanējušie minējumi par šīs lietas saistību ar bijušo KNAB priekšnieku Normundu Vilnīti vai politiķi un uzņēmēju, Jaundžeikara partijas biedru Aināru Šleseru neatbilst patiesībai, norādīja advokāts, piebilstot, ka vismaz viņš šos uzvārdus kriminālprocesa materiālos pagaidām neesot redzējis. Tāpat lietā neesot iesaistītas arī citas personas, kas pēdējo divu dienu laikā nonākušas pastiprinātā mediju redzeslokā.
Jaundžeikaru tiesā šodien aizstāvēja arī advokāts Andrejs Krūmiņš.
Jau ziņots, ka Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa šodien Jaundžeikaram kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu. Lūgumu apcietināt bijušo politiķi bija izteicis KNAB, kura darbinieki naktī uz 2.novembri viņu aizturēja. Pats birojs šo informāciju iepriekš plaši nekomentēja.
Kā aģentūrai LETA vakar sacīja KNAB preses pārstāvis Andris Vitenburgs, ņemot vērā publiskoto informāciju, KNAB apstiprina kādas bijušās valsts amatpersonas aizturēšanu «tāda kriminālprocesa ietvaros, kas satur valsts noslēpumu un kas atzīts par slepenu».
Līdz ar to plašāku informāciju par iespējamo noziedzīgo nodarījumu un izmeklēšanas virzību KNAB nav tiesīgs izpaust, piebilda KNAB preses pārstāvis.
Uz aģentūras LETA jautājumu, vai lieta ir saistīta ar valsts drošībai svarīgas informācijas noplūdi, SAB preses sekretāre Baiba Rāta-Saliņa norādīja, ka konkrētā kriminālprocesa virzītājs ir KNAB. SAB neuzskata par iespējamu komentēt citas iestādes virzītu kriminālprocesu, piebilda iestādes pārstāve.
Nekādus komentārus par šo procesu aģentūrai LETA nesniedza arī Drošības policijas priekšnieka palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa.
Arī prokuratūra izmeklēšanas interesēs plašākas ziņas par Jaundžeikara aizturēšanu nesniedz. Prokuratūras preses pārstāve Laura Pakalne aģentūrai LETA vien apliecināja, ka aizturētais ir Jaundžeikars, un prokuratūra šajā lietā veic uzraudzību.
Savukārt Latvijas Televīzijas raidījums «Panorāma», atsaucoties uz tā rīcībā esošo informāciju, vakar vēstīja, ka Jaundžeikars, iespējams, aizturēts tāpēc, ka vācis slepenu informāciju partijas biedram Šleseram, ko Jaundžeikaram nodevis toreizējais KNAB vadītājs Vilnītis.
Jaundžeikars, iespējams, slepeno informāciju vācis pirms 10.Saeimas vēlēšanām, kad KNAB plānojis aizturēt Šleseru. Jaundžeikars to esot uzzinājis no Vilnīša, ar kuru esot labi paziņas. Šlesers pēc tam kādu laiku uzturējies ārpus Latvijas, vēstīja Latvijas Televīzija.
Aģentūra LETA vakar sazvanīja zemnieku saimniecību «Kalnbudes», kas pieder Jaundžeikaram. Zemnieku saimniecībā aģentūrai LETA atbildēja kāda sieviete, norādot, ka «viņam esot slikti ar veselību» un nekādu informāciju nesniegšot. Informāciju, ka Jaundžeikars būtu aizturēts, sieviete ne apstiprināja, ne noliedza.
Jaundžeikars bijis AS «Limbažu piens» valdes priekšsēdētājs, vadījis Latvijas Piensaimnieku centrālo savienību.
Politisko karjeru sācis 2001.gadā, kandidējot Limbažu rajona Vidrižu pagasta padomes vēlēšanās no saraksta «Mēs - pagastam», bet 2002.gadā startēja 8.Saeimas vēlēšanās no Latvijas Pirmās partijas saraksta.
2004.gadā tika ievēlēts par Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās komisijas priekšsēdētāju. 2005.gadā iecelts iekšlietu ministra amatā Aigara Kalvīša (TP) valdībā.
2006.gadā Jaundžeikars tika iecelts par Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāju.