Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Zinātnieki: Zemes kodols atdziest, izraisot uz Zemes magnētiskās anomālijas

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Scanpix/AP

Zemes kodols nemitīgi maina savu blīvumu, jo uzkarstot, notiek sašķidrināšanās, bet atdziestot - sacietēšana. Šādi procesi notiek, mantijai nododot siltumu Zemes kodolam, norāda zinātnieki. 

Ģeologu grupa no Lielbritānijas, ASV un Indijas veikusi iespējamo Zemes kodola uzvedības izpēti. Izstrādātais modelis parāda, ka kodola «sastingums» jau šobrīd rada ietekmi uz Zemes garozu, vēstī ārvalstu mediji.

Netālu no Āfrikas, kā arī Klusajā okeānā jau fiksētas tā dēvētās magnētiskās anomālijas, ko izraisījušas pārmaiņas Zemes kodolā.

Kā norāda speciālisti, nemitīgā kodola izmaiņu fakts, kā arī vielu koncentrācija tajā ir ārkārtīgi svarīga, jo kodols ir galvenais gravitācijas ģenerators un no kārtības kodolā atkarīgs Zemes gravitācijas lauks.

«Zemes kodolā notiekošie procesi joprojām ir mīkla. Mēs nezinām, kā tieši tas radies un kā tas «dzīvo» tagad. Vēl kas - mēs to pat nevaram aizsniegt,» sacīja ģeologs Džons Munds.

Visas zināšanas par kodolu šobrīd balstās uz informāciju, kas iegūta, pētot gravitāciju, kā arī veidojot modeļus. Šie modeļi vairāk vai mazāk ir precīzi, tomēr 100% garantiju par datu patiesumu tie nedod.

«Mūsu modelis uzrāda, ka izmaiņas kodolā var izprovocēt tektonisko plātņu kustību, novedot pie zemestrīcēm, kā arī citām dabas kataklizmām,» sacīja ģeologs.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu