Kā norāda Veselības inspekcijas Zāļu uzraudzības un kontroles nodaļas inspektore Daina Kromāne, saskaņā ar Ministru kabineta noteikto kārtību zāļu ražotājam,
sākot zāļu izplatīšanu Latvijā, Zāļu valsts aģentūrā jādeklarē ražotāja cena, par kādu zāļu ražotājs paredzējis konkrētās zāles izplatīt.
Zāļu aptiekas cena veidojas, ražotāja realizācijas cenai pievienojot vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzcenojumu (atkarīgs no ražotāja cenas) un pievienotās vērtības nodokli.
«Maksimāli pieļaujamo uzcenojumu zālēm ir apstiprinājis Ministru kabinets, un ne zāļu vairumtirgotājs, ne aptieka nedrīkst piemērot augstāku uzcenojumu par noteikto.
Tā kā zāļu lieltirgotavas un aptiekas drīkst piemērot uzcenojumu tikai noteiktajās robežās, zāļu cenu pieaugumu nosaka ražotāja realizācijas cenas,» skaidro Kromāne.
Nacionālais veselības dienests aprēķina no valsts budžeta līdzekļiem apmaksājamo ārstniecībā izmantojamo (tajā skaitā kompensējamo zāļu sarakstā iekļauto) zāļu un medicīnisko ierīču cenas, regulāri veic Kompensējamo zāļu sarakstā (turpmāk – KZS) jau iekļauto medikamentu cenu analīzi,
salīdzinot ar cenām citās Eiropas Savienības valstīs un efektivitātes analīzi, balstoties uz jaunāko zinātnisko pētījumu datiem tas sniedz iespēju panākt cenu samazinājumu KZS jau iekļautajām zālēm, samazinot arī pacienta līdzmaksājumu.