«Man gadās situācijas, ka pēkšņi, kad esmu satraukusies, mani pārņem panika, es nekur nevaru atrast sev vietu, esmu gatava trakot, nezinu, kur likties un ko darīt. Man ir sajūta, ka zaudēju pār sevi kontroli un izjūtu neizskaidrojamas bailes. Nav neviena konkrēta jautājuma, kas man izraisītu paniku, tāpēc to pat nevaru izskaidrot. Tas notiek diezgan reti, aptuveni reizi pusgadā. Tādā situācijās es vienkārši apsēžos un sāku dziļi elpot, jo zinu, ka tas pāries, kad nomierināšos,» stāsta Līga (34).
Psihoterapeite Gunta Jakovela: «Ja šādas situācijas notiek divreiz gadā, tās var saukt par panikas lēkmēm. Bet uzteicami ir tas, ka šī sieviete lieliski zina, kā ar to tikt galā – viņa atpazīst paniku, apsēžas un dziļi elpo, jo zina, ka tad panika pāries.
Uznākot panikai, tā cilvēku pārņem pilnībā, nereti pat līdz nāves bailēm, un patiešām var iestāties bailes nomirt. Ir arī dažādas fiziskas izpausmes – kļūst slapjas rokas, paplašinās acu zīlītes, paātrinās sirdsdarbība. Situācija var nonākt pat tik tālu, ka tuviniekiem jāsauc ātrā palīdzība. Panikas lēkme ir ļoti nopietna lieta arī tāpēc, ka apkārtējie no šīs situācijas ir ļoti apjukuši. Ir nepieciešams panikas pārņemto cilvēku nomierināt jeb atslēgt, bet bieži vien apkārtējie nemaz nemana, kas notiek.
Katrai panikai kaut kur ir sākums, un tā ir problēma vai traumatiska situācija, kas pastāv jau gadiem ilgi. Sākumā tās noteikti bija parastas stresa reakcijas, kas nu ir pārgājušas panikā. Sākotnējais cēlonis ir tik ļoti apaudzis ar stresu un trauksmi, un kaut grūti pamanāms, panikas iemesls vēl aizvien dzīvo cilvēkā. Šo cēloni sieviete var mēģināt meklēt pati. Kur meklēt? Pacenties atcerēties pirmo reizi, kad tevi pārņēma panika, un to, kas notika tieši pirms tam. Piemēram, kādam cilvēkam paniku izraisa situācija, kad dzimšanas dienas svinībās kāds ir pavairāk iedzēris. Kāpēc? Jo viņam ir traumatiska pieredze ar iereibušiem cilvēkiem, varbūt tēvs bērnībā ir dzēris un viņu sitis, tāpēc nokļūšana šādās situācijās izraisa panikas lēkmi, jo gluži cilvēcīgi ir bail. Ja, sevi analizējot, šādi izdodas ieraudzīt to, kas izraisa nepatīkamas un trauksmainas izjūtas, iespējams, tas ir īstais iemesls. Bet tas var būt noticis ļoti senā pagātnē, tāpēc nav viegli atcerēties, vēl jo vairāk, iespējams, sākotnējā reakcija pret nepatīkamo kairinātāju bija parasts stress, bet ar stresu mēs saskaramies diendienā, un tad panikas īstais iemesls būs pamatīgi noslēpies.