Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Ģenerālprokuratūrā sākta pārbaude par «okupantu sarakstu»

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Evija Trifanova/LETA

Ģenerālprokuratūras Īpaši pilnvarotu prokuroru nodaļā ceturtdien sākta pārbaude saistībā ar automašīnu, kas dekorētas ar Krievijas un PSRS simboliku, saraksta publicēšanu internetā.

Kā aģentūrai LETA sacīja prokuratūras ārējo sakaru koordinētājs Andrejs Vasks, pārbaude sākta pēc atsūtītajiem materiāliem no Datu valsts inspekcijas (DVI) un privātpersonu iesniegumiem.

LETA jau ziņoja, ka arī Drošības policijā (DP) ir saņemti vairāki personu iesniegumi saistībā ar automašīnu, kas dekorētas ar Krievijas un PSRS simboliku, saraksta publicēšanu internetā. Iesniegumos konkrētas personas saskatījušas gan personu datu aizsardzības pārkāpumus, nacionālā naida izpausmes, kā arī goda un cieņas aizskaršanu.

Kā aģentūrai LETA sacīja DP priekšnieka palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa, DP veiks iesniegumos minēto faktu izvērtēšanu un likumā noteiktajā kārtībā pieņems lēmumu.

Tikmēr arī DVI notiek pārbaude par Fizisko personu datu aizsardzības likuma pārkāpumu attiecībā uz interneta vietnē «latvietislatvija.com/AUTO» publicētajām ziņām par personām, kuru automašīnas dekorētas ar Krievijas un PSRS simboliku.

Kā aģentūra LETA uzzināja Tieslietu ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļā, DVI patlaban tiek veikta izmeklēšana, lai atrastu vainīgās personas un novērstu nelikumīgo personas datu izplatīšanu. Fiziskai persona par šāda administratīvā pārkāpuma izdarīšanu var nākties šķirties no 50 līdz 400 latiem, bet juridiskai personai - no 1000 līdz 8000 latu.

Savas kompetences robežās nepieciešamo atbalstu DVI izmeklēšanā sniedz arī DP, aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja Apse-Krūmiņa.

Latvijas iedzīvotāji, kuri ikdienā savos transportlīdzekļos demonstratīvi izvietojuši Krievijas simboliku, piemēram, karodziņus, izraisa atsevišķu personu, organizāciju atbildes reakciju, krasi atšķirīgu viedokļu izteikšanu, tostarp - radikālu. Šāda rīcība neveicina dialogu starp atšķirīgi domājošām dažādām sabiedrības grupām, uzskata DP.

Arī sociālantropologs Klāvs Sedlenieks aģentūrai LETA iepriekš pauda viedokli, ka nacionālās simbolikas uzsvērta demonstrēšana tikai veicina plaisu sabiedrībā, turklāt pēc būtības ir vienalga, vai tā ir Krievijas un PSRS simbolika vai arī uzraksts «Es esmu latvietis» uz automašīnas vējstikla. «Jebkura lieta, kas dara vienu cilvēku atšķirīgu no otra, potenciāli vairo plaisu, taču cilvēku sabiedrība ir pierādījusi, ka atšķirības vienmēr var atrast neatkarīgi no tā, uz kā pamata tas tiek darīts. Un tas ir raksturīgs visām sabiedrībām, jo cilvēks ir tas, kurš piešķir nozīmi simboliem,» uzsver sociālantropologs.

Savukārt izrādīšanās ar Krievijas un PSRS simboliem Latvijā, viņaprāt, visticamāk, sākusies kā protesta forma, daļai sabiedrības saskatot nepieciešamību paust savu neapmierinātību ar Latvijas politiku, kura jau vairāk nekā desmit gadus uzsver to, kuri ir «īstie cilvēki», un to, kuri pēc būtības nav vēlami.

Papildus pretenziju izteikšanai šāda protesta forma, līdzīgi kā visām masveida kustībām, ļauj arī atrast domubiedrus, viņš piebilst.

Kā ziņots, interneta vietnē «latvietislatvija.com/AUTO» tika publicēts saraksts ar to automašīnu reģistrācijas numuriem, kuras izdekorētas ar Krievijas vai PSRS simboliku. Pretim katras automašīnas numuram bija atrodami arī spēkratu īpašnieku vai turētāju vārdi, uzvārdi, personas kodi un adreses. Uzklikšķinot uz atsevišķiem automašīnu reģistrācijas numuriem, bija iespējams apskatīt arī fotoattēlu.

Publiski pieejamos interneta resursos aģentūrai LETA neizdevās noskaidrot, kas ir vietnes «latvietislatvija.com» reģistrētājs, vien zināms, ka tā izveidota 2006.gada 29.maijā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu