/nginx/o/2018/07/16/10162325t1h08ed.jpg)
Gāžot no šā troņa bijušos Parex bankas lielākos akcionārus, Latvijas bagātāko cilvēku saraksta augšgalā šogad izvirzījušies Aizkraukles bankas īpašnieki — Oļegs Fiļs un Ernests Bernis, liecina sadarbībā ar «Baltic Screen» veidotais laikraksta «Dienas Bizness» Latvijas miljonāru saraksts.
Otrs lielākais Aizkraukles bankas akcionārs Fiļs 2009. gada sarakstā pirmo reizi nominēts kā Latvijas bagātākais cilvēks, kuram bez akcijām kredītiestādē pieder deviņi nekustamie īpašumi Jūrmalā, Limbažu, Ogres, Rīgas un Talsu rajonā.
Otrs bagātākais cilvēks Latvijā ir Aizkraukles bankas valdes priekšsēdētājs Bernis un gandrīz puses akciju īpašnieks, kura vadītā kredītiestāde pērn nopelnījusi 10,7 miljonus latu. Viņš ir arī divu Jūrmalas nekustamo īpašumu saimnieks.
Tāpat ļoti augstas vietas Latvijas bagātāko cilvēku sarakstā tikušas Rietumu bankas akcionāriem. Ceturtais bagātākais cilvēks Latvijā ir trešdaļas Rietumu bankas īpašnieks Leonīds Esterkins. Savukārt pagājušā gada sestais bagātākais cilvēks Latvijā ir bankas līdzīpašnieks Arkādijs Suharenko.
Miljonāru topā joprojām ir arī 2008. gada sarakstā par Latvijas bagātāko cilvēku atzītais bijušais Parex bankas akcionārs Viktors Krasovickis, kurš paziņojis par pievēršanos konsultāciju biznesam. Saskaņā ar publiskajiem reģistriem Latvijā viņam pieder vien nepilns procents kapitāldaļu «Formulā VK», kā arī jaundibinātā SIA «Krasovickis Consulting».
Savukārt bijušais Parex bankas saimnieks Valērijs Kargins, nenoliedzami, ir cilvēks, kurš Latvijā zaudējis vismilzīgāko naudas summu — ja ņem vērā, par kādu naudu viņš varēja pārdot, bet nepārdeva kredītiestādi, kad tai vēl nebija pienācis krīzes brīdis. Pašlaik eksbaņķierim oficiāli pieder tikai viens dzīvoklis Rīgā, viens īpašums Piestātnes ielā Jūrmalā un vēl divi Latgalē, kā arī kapitāldaļas maznozīmīgajā kompānijā «Formula VK» un «Pastorius», kā arī pamatīgs, bet neizmantojams noguldījums Parex bankā. Ir gan arī kompānijas, kuras oficiāli it kā nepieder Karginam, norāda miljonāru saraksta veidotāji.
Patlaban «Dienas Bizness» publiskojis tikai finanšu un apdrošināšanas, kā arī daudznozaru uzņēmumu un holdingu sfēras miljonāru sarakstus.
Pagājušā gada sarakstā bija apzināti 1000 Latvijas miljonāri, tagad viņu palicis vien 700, portālu «Apollo» informēja «Dienas Biznesa» pārstāve Ilze Balcerbule. Gada laikā miljonāru skaits sarucis gandrīz visās tautsaimniecības jomās.
Viens no miljonāru saraksta veidotājiem Lato Lapsa norāda: «Ir arī labās ziņas: jaunais miljonāru saraksts uzskatāmi parāda, ka Latvijā nav trūcis cilvēku, kuri spējuši laikus prognozēt gaidāmo un, piemēram, «neuzkāpt» uz nekustamo īpašumu buma solītās it kā bezgalīgās augošo cenu «adatas». Nenoliedzami, mazs mierinājums ir arī tas, ka, piemēram, jebkurai ekonomikai tik svarīgajā rūpnieciskajā ražošanā mums trīs miljonāri gada laikā nākuši klāt.»
Vērā ņemams arī fakts, ka izkrišana no miljonāru saraksta absolūti lielākajai daļai uzņēmēju nozīmējusi tikai īpašumu vērtības sarukšanu par desmitiem procentu, bet ne tuvošanos izputēšanas robežai, norāda laikraksts. Ir tikai daži dalībnieki no iepriekšējā gada miljonāru saraksta, kuru vārdi tagad tiek minēti saistībā ar maksātnespējas un tiesiskās aizsardzības procesiem, parādu neatdošanu, tiesu izpildītāju piesaistīšanu, nopietnām finanšu problēmām vai ko tamlīdzīgu, piemēram, Māris Bensons, Andrejs Danengiršs, Jānis Grāvītis, Ints Jansons, Jānis Loze, Vilnis Priedītis, Laimdota Šnīdere un Gatis Saknītis.
Sarakstā iekļuvuši tie Latvijas iedzīvotāji, kuru publiski saskatāmo īpašumu vērtība ir vismaz miljons eiro vai kuri pēdējos piecos gados darījumā, kas atspoguļojas publiski ticamos datos, nopelnījuši vismaz šādu summu. Miljonārs uzskatāms tieši par Latvijas, nevis kādas citas valsts miljonāru, to nosaka katras konkrētās personas obligāta atbilstība vismaz diviem no šādiem trim kritērijiem: latviska izcelsme, biznesa vai īpašumu cieša saistība ar Latviju, pastāvīgā dzīvesvieta — Latvija.