Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Mēbeles no koka: izvēles noteikumi

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: alibaba.com

Daudzus gadsimtus koks bija vienīgais materiāls, no kā izgatavoja mēbeles. Kaut gan triumfējis tehniskais progress, kurš pārveidoja mūsu dzīvi, cilvēki turpina izgatavot mēbeles no dabīgā koka. 

Viens no galvenajiem priekšnoteikumiem, izvēloties koka mēbeles, ir ārējais izskats un koksnes faktūra, no kuras tās izgatavotas. Ja vizuālo kvalitāti mēs atstājam pēc pašu ieskatiem, tad ar mehāniskajiem raksturlielumiem – cietību, izturību spēju nedeformēties – labāk tomēr noskaidrot jau no paša sākuma.

Pēc blīvuma pakāpes koksni dala trijās daļās.

Mīkstās sugas: egle, ciedrs, priede, baltegle, kadiķis, liepa, apse, papele, vītols, alksnis, kastanis.
Cietās sugas: lapegle, dižskābardis, bērzs, ozols, goba, vīksna, platāna, kļava, pīlādzis, rieksta koks, osis, ābele.
Ļoti cietas sugas: baltā akācija, buksuss, skābardis, kizils, dzelzs bērzs (Šmita bērzs), pistācijas koks, īve.     

Protams, mēbeles no cietām sugām ir izturīgākas pret dilšanu nekā no mīkstām. Tomēr tas nenozīmē, ka tikai cietās sugas izmanto mēbeļu meistari. Katrai koku sugai ir daudz citu īpašību, kuras kļūst par vērtību.

RIEKSTS
Blīvums: ciets.
Krāsa: no zaļgani pelēkas līdz sarkanīgi brūnai nokrāsai.
Kur visbiežāk izmanto: finierskaidās, mēbeļu apdares smalkajos apgriezumos, dārgo mēbeļu inkrustācijas. Melnais rieksts ir pats vērtīgākais pēc sava skaistuma un citām labajām īpašībām starp riekstu veidiem. No Amerikas atved divus veidus: viens līdzīgs persiešu riekstam (ne tumšāka un cietāka), cits – mazliet mīkstāks, masīvāks un vieglāk apstrādājams. Abi tomēr ir vienādi dārgi un lieto tikai dārgu mēbeļu finierēšanai un masīvu griestu rotājumu veidošanai.

Bērzs
Blīvums: ciets.
Krāsa: dzeltenīgi balta, dažreiz brūna.
Kur visbiežāk izmanto: izmanto izlobītu finierskaidu veidā, bieži bērzu izmanto pašos smalkākajos un atbildīgākajos darbos.
Īpatnības: paklausīgs, bet nav daudzgadīgs materiāls, pakļauts pūšanai. Pēc uzbūves bērzs derīgs dažādai krāsošanai. Bērza klučus un finierskaidas ir viegli apstrādāt.

OZOLS
Blīvums: ciets, izturīga koksne
Krāsa: no dzeltenīgi baltas līdz dzeltenīgi brūnai ar pelēcīgu vai zaļganu nokrāsu; dabīgā krāsā sastopams reti, parasti ozolu beicē.
Kur visbiežāk izmanto: lieto kā masīvu vai finierskaidu veidā, iespaidīgs griezumā, tumšais morēnu ozols neaizvietojams, veidojot koka inkrustācijas.
Īpatnības: augsta izturība pret pūšanu; koksne grūti uzsūc spirta laku un politūru, tomēr labi līmējas.
Viena no vispazīstamākajām un cienījamākām sugām. Ar visu savu skaistumu ozols ir mazliet drūms, tāpēc masīvs komplekts (garnitūra) nelielā dzīvoklī var izskatīties pārāk smags. Visbiežāk mēbeļu ražošanā tā saucamajā «flāmu» stilā ozolu izmanto poļi, beļģi, baltkrievi un rumāņi. Ozolkoka mēbelēm, neatkarīgi no stila, vietas un izgatavošanas laika, raksturīga īpaša konstrukcijas izturība un proporciju masīvums. Gandrīz vienmēr ozolkoka mēbeles izgreznotas ar griezumu dažādības pārpilnību. Ozolam piemīt liela enerģija, kura spēj uzlādēt ar enerģiju uz ilgu laiku. Visvairāk der vīriešiem, it īpaši spēcīgām, izcilām personībām, kurām nākas pieņemt svarīgus lēmumus un kuri ir gatavi uz jebkuriem pārbaudījumiem. Tas ir drošsirdīgu un pārdrošu cilvēku koks.

DIŽSKĀBARDIS
Blīvums: cieta, plastiska, ilggadīga koksne.
Krāsa: no rožaini dzeltenas līdz sarkanīgi brūnai.
Kur visbiežāk izmanto: izmanto kā masīvu un retāk finierskaidu veidā; lieto praktiski visu veidu mēbelēm; it īpaši derīgs liektajām mēbelēm.
Īpatnības: Labi var apstrādāt ar intro un poliestera lakām (praktiski nemaina krāsu), vaskot, apkrāsot dažādos šķidrumos un balināt.
Viens no vispielietojamākajiem kokiem kokapstrādē. Dižskābarža mēbeles tradicionāli ir lētākas nekā ozola. Labi apstrādāt, slīpēt, tonēt jebkurā krāsā, tam ir skaists dabīgs spīdums.

LAPEGLE
Blīvums: cieta koksne.
Krāsa: tai ir vismaz divpadsmit toņu.
Kur visbiežāk izmanto: apdares materiālos.
Īpatnības: augšanas bargie klimatiskie apstākļi veicinājuši lapeglē uzkrāties bioloģiski aktīvās vielas lielā daudzumā. Sibīrijas lapegles ķīmiskajā sastāvā ietilpst dabīgais bioflavonīds – viela, kura aptur procesus, kuros veidojas brīvie radikāļi. Tādēļ visā lietošanas laikā lapegle izdala dabīgos fitocīdus – mikroskopisku ārstējošu vielu, kura novērš saaukstēšanās un vīrusa slimības.
Lapeglei piemīt burvestīga enerģija, kura ātri nomierina cilvēku, rada dvēseles līdzsvaru, izārstē no nervu traucējumiem. Lapegle ir sieviešu koks, tas palīdz savest kārtībā sadzīves jautājumus, sakārtot bērnu veselību, nodarboties ar sevi, pievērst sev vīriešu uzmanību. Tās ietekme palīdz ieraudzīt gaišākās dzīves puses.

PRIEDE.
Blīvums: mīksta koksne, viegli skrāpējas.
Krāsa: gaiša.
Kur visbiežāk izmanto: lieto mēbeļu korpusu un mīksto mēbeļu karkasa izgatavošanā, mēbeles no priedes lieliski iederas vasarnīcās.
Īpatnības: izturība pret pūšanu, lieliski iztur temperatūras un mitruma svārstības.
Tiek uzskatīts, ka priede ir vienīgais no kokiem, kurš pievelk zvaigznes un ir nemirstības koks. Ķīnā un Indoķīnā priedi uzskatīja par burvju koku, kurš atnes laimi un novada bēdas.
Priede ar tās patīkamo smaržu ir viens no vispieejamākajiem materiāliem. Koksni pēc atsveķošanas lieliski var apstrādāt ar krāsām un lakām.

LIEPA
Blīvums: izturīgs plastisks materiāls.
Krāsa: balta.
Kur visbiežāk izmanto: griešanā un noasinātos elementos.
Īpatnības: augsta necaurlaidība, tādēļ slikti pakļaujas krāsošanai; tomēr beicējot viegli pieņem vērtīgu koku sugu krāsu.
Liepu viegli apstrādāt ar griežamajiem instrumentiem. Izturīga pret mitrumu, bet pakļauta ķirmjēdei. Labāko koksni dod dienvidu liepa; no tām pārsvarā darina modeļus, kā arī visus apzeltītos grieztos darinājumus.

ĶIRSIS
Blīvums: ne visai cieta suga.
Krāsa: oranži sarkanīga ar brūnām līnijām, sārti brūngans, ar laiku kļūst tumšāks. 
Kur visbiežāk izmanto: ekskluzīvu mēbeļu ražošanai, lieliski saskan ar mēbeles griezumu, stikla vitrāžām ar īpatnējiem ornamentiem un noapaļotām formām.
Īpatnības: labi padodas visu veidu apstrādei.
Ķirši ļoti viegli ēvelējas, liecas, lakojas. Apstrādātā virsma ļoti gluda.

KĻAVA
Blīvums: smaga, blīva, cieta un izturīga koksne.
Krāsa: gaiša.
Kur visbiežāk izmanto: sastopams diezgan reti, pārsvarā izgatavojot dārgas mēbeles finierskaidu veidā. No Kanādas kļavas izstrādā skaidu plates dažreiz ar ļoti dīvainu tekstūru ar nosaukumu «putna acs». 

CIEDRS
Blīvums: zems.
Krāsa: gaiši dzeltens vai tumši brūns.
Kur visbiežāk izmanto: reti mājas mēbelēm, biežāk saunas mēbelēm.
Īpatnības: liela izturība pret mitrumu un pūšanu.

SARKANKOKS
Blīvums: augsts.
Krāsa: tikko nocirstam sarkankokam koksne ir dzelteni sarkanīgā krāsā, bet ar laiku pamazām kļūst tumšāka, pieņemot brūngani sarkanu vai aveņu sarkanu, kur izceļas gaišas un tumšas krāsu dzīsliņas.
Kur visbiežāk izmanto: dārgas mēbeles.
Par sarkankoku parasti sauc mahagoniju, sapeli, evengi, dažas Austrālijas eikalipta šķirnes, kurām ir kopīga krāsa un līdzīga koksnes uzbūve. Koka ievērība ir ne tikai tā skaistumā, bet arī sarkankoka mēbeļu formas un izmēru nemainīgumā, kuras neriežas un neplaisā, izmainoties temperatūrai un mitrumam.

OSIS
Blīvums: ciets, mazliet mīkstāks par ozolu.
Krāsa: maigi zeltīti toņi.
Kur visbiežāk izmanto: apdares finierskaidas. Liektās un grieztās mēbeles.Tā kā osim piemīt liela elastībaa un plastiskums, tas ļauj no sevis gatavot skaistas labi noslīpētas mēbeles. Oša bagātīgā tekstūra vislabāk izceļas saskaņotībā ar stingrām labdabīgām mēbeļu formām, piešķirot tām pievilcīgu izsmalcinātību.

Ja koku sugas jau esat noskaidrojis, tad izvēlēties veidu, ar kādu apstrādāsiet koksni, neradīs sevišķas grūtības. Jo sevišķi, ja tādu iespēju pavisam trīs: beicēšana, krāsošana un pārklāšana ar laku. Labām un kvalitatīvām mēbelēm visbiežāk lieto beicēšanu: koka virspusi pārklāj ar īpašu spirta šķīdumu, saglabājot tā dabīgo tekstūru. Blakus ārējam efektam tādā veidā var pagarināt mēbeles mūža ilgumu, saglabājot to labā stāvoklī.

***
Par koku un koka mēbeļu enerģētiku un tās iedarbību uz cilvēku runā jau daudzus gadsimtus.
Pazīstami trīs koku pamatveidi pēc to iedarbības uz cilvēku:
• Koki «vampīri» – kad kontakts samazina cilvēka enerģiju – apse, papele, kastanis, vītols, egle, ieva.
• Koki «donori» – palielina enerģiju, piešķir spēku – ozols, akācija, bērzs, kļava, pīlādzis.
• Neitrālie – visi pārējie.
Tiek uzskatīts, ka mēbeles no «vampīru» kokiem kategoriski nedrīkst turēt mājās. No vienas puses, tādas mēbeles novelk negatīvo enerģiju utt., bet, ja atrodas līdzās ar tādu koku vairāk nekā noteiktu laiku, tā sāk noņemt arī labo enerģiju un var izraisīt pat slimības. Pati spēcīgākā enerģijas noņemšanā ir apse.  

***
Nezinātājam viegli sajaukt koka skaidu flīzītes ar masīvu. Lai nekļūdītos, vislabāk paskatīties koka detaļas griezumā. Ja tādas iespējas nav, tad vajag vērst uzmanību uz koka zīmējumu: presētajās flīzītēs viegli atrast vienādus rakstus, bet dabīgais koks nekad savas līnijas neatkārto.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu