«Nometņu organizatori, neievērojot noteiktās prasības nometņu organizēšanā, faktiski nav uzņēmušies atbildību par bērniem, kuri atrodas nometnē, līdz ar to visa atbildība par nometnē notiekošo (tai skaitā, ja notiek kāds starpgadījums vai nelaime ar bērnu) būs pašu vecāku ziņā, kaut arī viņi fiziski nav bijuši klāt nometnē,» skaidro VBTAI Uzraudzības nodaļas vadītāja Daina Upīte.
Jāpiebilst, ka 2007. gadā Bauskas rajonā VBTAI konstatēja nometni, kuras organizatoram vecāki savus 7–12 gadus vecos bērnus uzticējuši vien uz mutvārdu vienošanās pamata. Šai nometnei nebija neviena saskaņojuma — ne ar ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, ne pašvaldību, ne citām atbilstošām institūcijām. Fiziskā persona, kas organizēja nometni, oficiāli nebija uzņēmusies nekādu atbildību par bērniem. Par konkrēto gadījumu VBTAI informēja atbilstošo pašvaldību, kā arī nosūtīja vēstuli ar lūgumu slēgt šo nometni, pirms tam informējot par to bērnu vecākus.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspektori lūdz vecākus būt atbildīgiem un pirms bērna sūtīšanas uz kādu no nometnēm pārbaudīt šīs nometnes kvalitāti.
Kam noteikti jāpievērš uzmanība, pirms sūtāt savu bērnu uz kādu no nometnēm:
- Nometnes vadītājam obligāti vajadzīga apliecība, ka viņš ir apguvis Izglītības un zinātnes ministrijas akreditētu bērnu un jauniešu nometņu vadītāju kursu programmu un saņēmis attiecīgu apliecību.
- Nometnes organizētājam jāsaskaņo nometnes darbība ar vietējo pašvaldību, kuras administratīvajā teritorijā nometne tiks organizēta. Ja nometne noris bez šāda saskaņojuma, tā ir nelikumīga. Pašvaldība var anulēt nometnes organizēšanas saskaņojumu. Zaudējumus, kas radušies, ja nometnes darbība pārtraukta, sedz nometnes organizētājs.
- Nometnes vadītāja pieredze darbā ar bērniem un jauniešiem.
- Nometnes vadītājam jāiepazīstina vecāki ar nometnes programmu un plānojumu pa dienām.