— Eiropā diskusija par to, kā risināt gāzes piegādes jautājumus, ir ļoti nopietna. Tieši tāpēc notiek virzība uz to, ka Eiropai jābūt vienotai savā ārējā enerģētikas politikā, jānotiek kopīgām sarunām. Mēs redzam, kas notiek Vācijā un Itālijā (2007. gadā Krievija un Vācija oficiāli sāka gāzes lauka «Južno Russkoje» rūpniecisko ekspluatāciju, bet Itālija un Krievija parakstīja memorandu par jaunas gāzes transportēšanas sistēmas būvi, kas pa Melno jūru savienos Krieviju un Eiropas tirgu — aut.). Domāju, ļoti interesanta ir Šveices reakcija — nupat noslēgts ļoti nozīmīgs līgums ar Irānu par gāzes piegādi, izsaucot lielu citu valstu sašutumu. Ja skatāmies ilgtermiņā, tad, protams, Krievija iestāsies Pasaules tirdzniecības organizācijā. Gāzes tirgū varētu parādīties citi spēlētāji — kaut vai Vidusāzijā.
— Protams, tur tāpat nav noliedzama Krievijas ietekme!
— Protams, ir zināma ietekme. Bet mēs runājam par Inčukalna gāzes krātuvi, jo no turienes Latvija piegādā Krievijai gāzi — ziemā Sanktpēterburgai.
— Viena pati Sanktpēterburga...
— ... ar četriem miljoniem iedzīvotāju. Divreiz vairāk nekā Latvijā.
— Amerikāņu pētnieks Lesters Brauns teicis, ka nav pieļaujama enerģētikas globalizācija — šobrīd valsts neatkarība un drošība būtu lielāka, ja enerģijas avots atrastos tuvāk patērētājam un enerģijas ieguve būtu balstīta uz pašu energoresursiem. Manuprāt, tas sasaucas ar Eiropas Savienības nostādnēm par atjaunojamo resursu izmantošanu. Kāda ir Latvijas pozīcija un rīcība?
— Esmu ar abām rokām par atjaunojamiem zaļajiem resursiem. Ne jau tāpēc, ka tie ir zaļi, jo, piemēram, vēja stacijas aiztaisa ceļu gājputniem — viņi iet bojā vai arī viņiem jāmaina savs virziens. Pret mazajām HES šodien protestē makšķernieki. Sadedzinot biomasu, tas pats CO2 izdalās. Bet šie resursi dod neatkarību gan Latvijai, gan Eiropai, tā ir pašiem sava enerģija un iespēja pieņemt neatkarīgus lēmumus. Jautājums ir, cik esam gatavi par to maksāt. Pašreiz tarifi ir diezgan labi: esam piedāvājuši, ka vējam varētu būt septiņi santīmi par kilovatstundu, biomasai — gandrīz desmit, mazajām HES — astoņi. Ir speciāla aprēķināšanas formula, kas balstās uz gāzes cenu — jo gāze dārgāka, jo atjaunojamos resursus izdevīgāk ieviest. Ja izrādīsies, ka šie stimuli nav pietiekami, esam gatavi palielināt maksu. Taču tas gulsies uz sabiedrību, kura, es domāju, diezgan nopietni atbalsta gan enerģētisko neatkarību, gan zaļo resursu izmantošanu. Tā ka mums vēl ir rezerve.