Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Mazsalacas, Burtnieku un Rūjienas novadā Āfrikas cūku mēra karantīna

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: AFP/LETA

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) izsludinājis Āfrikas cūku mēra (ĀCM) karantīnu Mazsalacas novada Sēļu pagasta «Purenēs», liecina paziņojums oficiālajā izdevumā «Latvijas Vēstnesis».

Tajā norādīts, ka līdz ar ĀCM saslimšanu saimniecības cūku novietnē karantīna ar aizsardzības zonu noteikta Mazsalacas novada Sēļu pagastā trīs kilometru rādiusā ap mēra skarto novietni.

Savukārt karantīna ar uzraudzības zonu noteikta Mazsalacas novada Sēļu, Skaņkalnes un Mazsalacas pagastos, Burtnieku novada Vecates, Burtnieku un Matīšu pagastos un Rūjienas novada Vilpulkas un Jeru pagastos desmit kilometru rādiusā ap ĀCM skarto novietni, izņemot Jeru pagasta teritorijas daļu uz Ziemeļaustrumiem no autoceļa Rūjiena-Endzele.

Karantīnas laikā aizsardzības zonā cūku īpašniekiem aizliegts no novietnes izvest cūkas 40 dienas pēc šī rīkojuma publicēšanas oficiālajā laikrakstā, savukārt uzraudzības zonā aizliegums ir spēkā 30 dienas.

Karantīnas zonās pie novietņu ieejām vai izejām ir jānovieto ar dezinfekcijas šķīdumiem piesūcināti paklāji, kā arī jātur visi dzīvnieki tikai to atrašanās vietās, mežacūkām nepieejamā vietā.

Par visām atrastajām beigtām mežacūkām nekavējoties jāinformē PVD.

Kā ziņots, šīs nedēļas sākumā Mazsalacas novada Sēļu pagastā konstatēts mājas cūku saslimšanas gadījums ar ĀCM, kur saslimšana konstatēta piemājas saimniecībā ar divām cūkām.

Līdz ar to kopumā ĀCM šovasar konstatēts 56 mājas cūkām - Mazsalacas, Ainažu, Staiceles, Ambeļu un Vecsalienas pagastā. Savukārt mežacūku populācijā līdz 24.augustam konstatēti 611 slimi dzīvnieki 37 novadu 108 pagastos.

PVD atgādina, ka slimības uzliesmojuma gadījumā valsts kompensāciju var saņemt, ja cūkas bijušas reģistrētas un saimniecībā ievērotas biodrošības prasības. Par to ieviešanu un izpildi atbildīgs ir dzīvnieku īpašnieks vai turētājs.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu