Mazāk eksperimentu ar primātiem
Direktīva aizliedz izmantot zinātniskiem testiem tādus lielos pērtiķus kā šimpanzes, gorillas un orangutanus. Eiropas Komisijas sākotnējais ierosinājums būtu ierobežojis arī citu primātu, piemēram, pušķausu vāverpērtiķu un makaku izmantošanu, kas, deputātu skatījumā, varētu traucēt tādu neirodeģeneratīvu slimību pētīšanu kā Alcheimera slimība. Panāktā vienošanās tagad šo primātu izmantošanu atļauj, ja ir zinātniski pierādījumi, ka pētījuma mērķis nevar tikt sasniegts, izmantojot citas sugas.
Izmēģinājuma smaguma klasifikācija
Direktīva ievieš procedūru klasifikāciju pēc izmēģinājumu izraisīto sāpju intensitātes ("neatgriezeniska", "viegla", "mērena" vai "smaga"). Šī klasifikācija tika ieviesta kā grozījums, ko Parlaments apstiprināja pirmajā lasījumā.
Lai novērstu atkārtotas ciešanas, Komisija ierosināja atļaut veikt atkārtotus pētījumus ar vienu un to pašu dzīvnieku tikai tad, ja procedūra ir klasificēta kā viegla. Deputāti bažījās, ka pārāk stingru kritēriju rezultātā izmēģinājumos tiks izmantots vēl vairāk dzīvnieku nekā iepriekš, kas ir pretrunā ar likumprojekta mērķi. Tādēļ tie vienojās ar dalībvalstu valdībām atļaut dzīvnieku atkārtotu izmantošanu arī, ja sāpju līmenis raksturots kā "mērens", - ar nosacījumu, ka pirms tam jāapspriežas ar veterināru.
Inspekcijas un direktīvas pārskatīšana
Lai panāktu prasību ievērošanu, deputāti uzsvēra, ka iestādēs, kas veic izmēģinājumus ar dzīvniekiem, ir nepieciešamas regulāras, efektīvas pārbaudes.
Ar Padomi panāktā vienošanās prasa dalībvalstīm nodrošināt, ka inspekcijas tiek veiktas vismaz 33% laboratoriju, un dažās no tām - bez iepriekšēja brīdinājuma. Eiropas Komisija būs atbildīga par dalībvalstu kontroles iestāžu uzraudzību. Turklāt Eiropas Komisija tiks aicināta izvērtēt un pārskatīt direktīvu piecus gadus pēc tās stāšanās spēkā.