/nginx/o/2018/07/15/9069525t1h8e64.jpg)
Saņemot aizdevumu dzīvokļa vai mājas remontam, kopējie kredīta maksājumi nedrīkstētu pārsniegt 30 – 40% no cilvēka vai ģimenes kopējiem ienākumiem.
Kredītu dzīvokļa remontam bankā iespējams aizņemties gan reizē ar dzīvokļa iegādi, gan arī pēc kāda laika. Pēc banku pārstāvju teiktā, tikai retos gadījumos klienti, kas kredītā pērk mājokli, nepiesakās arī līdzekļiem remontam un labiekārtošanai. «Līdz ar to kredīta apstiprinājums parasti ir līdz 90% no mājokļa tirgus vai nākotnes vērtības, kas ietver gan paša mājokļa iegādi, gan arī izdevumus, kas saistīti ar remontdarbiem,» stāsta «Nordea» bankas mājokļu kredītu pārdošanas vadītāja Ilona Sedleniece.
Taču ikdienā bankas sastopas arī ar tādām situācijām, kad klienti jau esošajā mājoklī nolemj veikt remontu, tāpēc piesakās kredītam. Tādos gadījumos atkarībā no remonta apjomīguma bankas piedāvā vairākus risinājumus. Visbiežāk cilvēki izmanto patēriņa kredītus. Tam nav nepieciešama ķīla, galvenais, lai ir regulāri ienākumi un kopējie kredīta maksājumi nepārsniedz 30 – 40% no cilvēka vai ģimenes ienākumiem.
Patēriņa kredīta noformēšanai ir nepieciešama tikai pase un izziņa, kas apliecina regulāros ienākumus. Taču, ja alga tiek skaitīta uz bankas kontu, no kuras vēlaties paņemt kredītu, tad izziņa nemaz nav nepieciešama. Pieprasījums par kredītu atkarībā no bankas tiek izskatīts, sākot no vienas stundas līdz divām trīs darbadienām.
Piemēram, «Nordea» banka piešķir patēriņa kredītu līdz četru algu apmēram ar gada procentu likmi (GPL) 22% par izlietoto kredītu. Kredītu piešķir trīs darba dienu laikā. Savukārt «Latvijas Krājbanka» piedāvā iespēju dienas laikā saņemt kredītu bez nodrošinājuma līdz pieciem tūkstošiem latu – GPL ir no 12 līdz 20%. «Parex» bankā var saņemt «Parex Ekspress kredītu» līdz trīs tūkstošiem latu (GPL ir 14,6%).
Hansabankā – astoņu algu apmērā līdz septiņiem tūkstošiem latu (GPL no 16% – 24%). Bet Hipotēku banka izsniedz aizdevumu bez nodrošinājuma no 300 līdz diviem tūkstošiem latu (GPL no 15% līdz 30%).
Jāpiebilst, ka maksimālais atmaksas termiņš un citas būtiskas lietas bankās ir atšķirīgas, tāpēc, pirms ņemt kredītu, nepieciešams iepazīties ar piedāvājumu. Dažas bankas piemēro arī komisijas maksas par kredīta noformēšanu.
Latvijā patēriņa kredītus bez ķīlas piedāvā ne tikai bankas, bet arī citas finanšu institūcijas. Piemēram, «GE Money» kredītu dzīvokļa vai mājas remontam piešķir līdz desmit tūkstošiem latu – GPL 17,8% līdz 19,2%. Kompānijas komunikācijas un reklāmas nodaļas vadītāja Anna Blome stāsta, ka šogad trīs mēnešu laikā no visiem klientiem, kas «GE Money» saņēmuši patēriņa aizdevumu, 14,5% kredītņēmēju aizdevumu izmanto savas dzīvesvietas remontam un celtniecības materiālu iegādei.
Taču, ja ieceru realizēšanai ar patēriņa kredītu ir par maz un nepieciešams ilgāks atmaksas periods, bankas piedāvā arī lielāku aizdevumu. Tiesa, tad ir nepieciešama ķīla. Hansabankas privātpersonu kreditēšanas daļas vadītājs Dzintars Kalniņš uzskata, ka visizdevīgākais un pārdomātākais variants ir aizņemties, bankai piedāvājot ķīlu. Kā ķīla var kalpot arī pats remontējamais dzīvoklis. Hansabanka kredītā dažādiem mērķiem, tajā skaitā arī remontam, gatava izsniegt līdz 60% no ķīlas vērtības. Citas bankas, piemēram, Hipotēku banka, no 50% līdz pat 90%.
«Salīdzinot ar patēriņa kredītu, šim aizdevumam procentu likme būs ievērojami zemāka,» uzsver D. Kalniņš. Taču kredītņēmējiem ir jāatceras, ka, ja par ķīlu kalpos nekustamais īpašums, tad izmaksas aizdevuma saņemšanai var krietni palielināties.