1991. gada janvāra notikumu kulminācija bija OMON 20. janvāra uzbrukums Iekšlietu ministrijai, kura laikā bojā gāja vairāki cilvēki – miliči Sergejs Konoņenko un Vladimirs Gomonovičs, kinooperatori Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne, kā arī visnejaušākais upuris – skolnieks Edijs Riekstiņš. Ja pirmajā brīdī pēc šiem asiņainajiem notikumiem tika uzskatīts, ka pie visa vainīgi ir omonieši, tad vēlākā izmeklēšana jau gandrīz par 100 procentiem pierādīja, ka uzbrukumā iesaistīts bija arī tā sauktais trešais spēks, bet OMON drīzāk pildīja vien statistu lomu. Par to, kas bija šis trešais spēks, ir dažādas versijas: no Maskavas atsūtīti čekisti, armijas specvienība vai padomju desantnieki, bet varbūt visi minētie spēki kopā.
Pastāv gan arī versija, ka uzbrukumā Iekšlietu ministrijai ieinteresēta varētu būt bijusi Tautas frontes vadība, kurai neliela asinsizliešana ļautu pievērst Rietumu uzmanību notikumiem Latvijā. Taču šai versijai pretim runā tas fakts, ka premjeram I. Godmanim, kurš tomēr nebūt nebija pēdējais cilvēks Tautas frontē, notikumi pie Iekšlietu ministrijas bija pilnīgi negaidīti. Nupat valdības vadītājs bija televīzijā ierakstījis uzrunu, stāstot, ka situācija Rīgā ir normalizējusies un lietas iet uz labo pusi, kā pa ceļam uz mājām viņš jau saņēma ziņu par apšaudi. «Ieskrēju uz brīdi mājās, man piezvanīja apsardzes priekšnieks un sacīja, ka brūk virsū. Es teicu: fiksi uz mašīnu! Andis un Vasilijs – mani apsargi – pa logiem izlikuši ārā automātus, un mēs drāzāmies uz valdības namu. Tad nu gan bija riebīgi,«vēlāk atcerējās premjers, kuram pietika prāta nedod valdībai uzticīgajām milicijas vienībām doties kaujā pret OMON. Ļoti iespējams, ka tieši šis premjerministra lēmums neļāva Maskavai Latvijā ieviest tiešo prezidenta pārvaldi, kas uz labu laiku pieliktu punktu visiem demokrātijas centieniem.
Jā, un tad klāt bija augusta pučs, pēc kura sākās Latvijas starptautiskā atzīšana un jau nākamās globālo lielvaru spēles, kur Latvijai jau atkal bija tikai bandinieka loma, bet par to – pēc nedēļas, nākamajā sērijā.