Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Volbrugs: Šlesers informējis Lasmani par Ančāna sadarbību ar KNAB

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Tieši Latvijas Pirmās partijas līderis Ainārs Šlesers informējis Jūrmalas mēra vēlēšanu kukuļošanas krimināllietā apsūdzēto Leonīdu Lasmani par Jūrmalas Domes deputāta Ilmāra Ančāna («Mūsu zeme») sadarbību ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB).

To šodien tiesas sēdē apgalvoja krimināllietā apsūdzētais Gvido Harijs Volbrugs.

Dienu pirms Jūrmalas mēra vēlēšanām Volbrugs un Lasmanis gaidījuši ierodamies Ančānu, kas bijis Rīgā un tādēļ kavējies. Tad kāds zvanījis Lasmanim, viņš izgājis no kafejnīcas, kurā abi gaidīja Ančānu, lai atbildētu uz telefona zvanu. Pēc tam Lasmanis atgriezies un sacījis, ka zvanītājs bijis Šlesers, kas norādījis, ka Ančāns sadarbojoties ar KNAB un viņam naudu nevarot dot, apgalvoja Volbrugs.

Savukārt vakarā Lasmanis zvanījis Volbrugam un sacījis, ka viss esot nokārtots, tiesā sacīja Volbrugs.

Volbrugs bijis ieinteresēts, lai Ančāns pēc Jūrmalas mēra vēlēšanām tiktu pie laba amata Domē, šodien tiesas sēdē atzina Volbrugs.

Volbrugs pirms Domes priekšsēdētāja vēlēšanām lūdzis Ančānu neaizmirst par viņu. Volbrugs uzskata, ka viņš būtu pašvaldībā labs speciālists būvniecības jautājumos un varētu pildīt, piemēram, padomnieka pienākumus, jo cita amata pienākumus pildīt viņam neļautu veselības stāvoklis.

Apsūdzētais tiesā sacīja, ka krimināllietā apsūdzētais Lasmanis pirms Jūrmalas pašvaldības vēlēšanām viņam arī vairākas reizes piedāvājis kandidēt no partijas «Jaunais centrs» saraksta, tomēr Volbrugs, lai gan kandidējis vēlēšanās, nevienam neesot uzstājis, lai balso par viņu.

Kandidēt partijas «Mūsu zeme» vēlēšanu sarakstā Jūrmalas pašvaldību vēlēšanās Volbrugam piedāvājis arī Ančāns.

Savukārt ievēlot jaunu pilsētas mēru, Volbrugam bijuši svarīgi iemesli neatbalstīt Inesi Aizstrautu Domes priekšsēdētājas amatā, jo viņš neesot piekritis un arī nepiekrīt daudz kam, kas notiek Jūrmalā.

Volbrugs nopratināšanā atzina, ka politiski no šā tiesas procesa Jūrmala ir ieguvēja cīņā ar negodīgumu. Tomēr viņu apbēdinot, ka labs paziņa Ančāns cīnījies ar negodīgiem līdzekļiem, slepus ierakstot sarunas. «Nav izslēgts, ka man būs nepieciešami ķirurga pakalpojumi, bet es nevarēšu vērsties pie Ančāna, kurš ir ķirurgs. Ja viņš man jautās, ko tu man par to dosi, es nebūšu drošs, ka maniem bērniem nebūs jāsēž uz apsūdzēto sola, jo viņi darīs visu, lai man palīdzētu,» sacīja Volbrugs.

Kā ziņots, kriminālvajāšana lietā sākta pret četrām personām: partijas «Jaunais centrs» deputāta kandidātiem Lasmani un Volbrugu, bijušo automašīnu «BMW» tirgotāju Germanu Milušu, kā arī bijušo Jūrmalas mēru Juri Hlevicki. Viņiem uzrādīta apsūdzība pēc Krimināllikuma 323. panta 2. daļas par kukuļa došanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

Saskaņā ar apsūdzību kukulis dots Ančānam, lai viņš mēra vēlēšanās nobalsotu par Hlevicki. Ģenerālprokuratūra 2005. gada 18. martā atļāvusi veikt operatīvo eksperimentu, šādu atzinumu tiesai sniegusi Ģenerālprokuratūras Īpaši pilnvaroto prokuroru nodaļas virsprokurore Māra Usāne. Tā kā operatīvais eksperiments tika atļauts, Ančāns drīkstēja pieņemt kukuli.

Krimināllieta pēc prokurores lūguma sadalīta vairākās tiesvedībās, atsevišķi izdalītas apsūdzētā Lasmaņa epizodes, jo viņš vairākkārt nav ieradies uz tiesas sēdēm un viņa atrašanās vieta patlaban nav zināma.

Savu vainu no visiem apsūdzētajiem tiesā atzinis tikai Volbrugs.

Tiesā ir atskaņotas Jūrmalas mēra vēlēšanu kukuļdošanas lietā iesaistīto uzņēmēju un politiķu telefonsarunas, kurās runāts par trūkstošās balss iegūšanu Hlevicka ievēlēšanai mēra amatā un par Ančāna piekukuļošanu.

Publiskotajās sarunās piedalījās ne tikai lietā apsūdzētie Milušs, Volbrugs, Lasmanis un Hlevickis, bet arī Tautas partijas bijušais vadītājs Andris Šķēle, Šlesers, Eižens Cepurnieks (tobrīd — TB/LNNK), uzņēmējs Valērijs Barjers un vairākas citas personas.

Krimināllieta par kukuļdošanu ierosināta 2005. gada 18. martā. Maksimālais paredzētais sods par šādu noziegumu ir 12 gadu brīvības atņemšana ar mantas konfiskāciju.

Pēc krimināllietas ierosināšanas Milušs, Lasmanis un Hlevickis noslēguši laulību līgumus, kas paredz visas mantas šķirtību. Īpašumi galvenokārt reģistrēti ar sievu vārdiem. Milušs noliedzis, ka līguma slēgšana būtu saistīta ar krimināllietu.

Sākotnēji krimināllietu nodeva Rīgas apgabaltiesai, bet lieta pārsūtīta Zemgales apgabaltiesai, jo Rīgas tiesā strādā Hlevicka brālis. Lietu skata tiesnese Velta Silamiķele.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu