Dzīvniekiem smakas ir informācija, mums — signāls, ka cilvēks nav nomazgājies. Smaka šķiet uzbāzīga, kaitinoša, traucējoša, savukārt smarža psihi iespaido pozitīvi, tā aicina tuvoties, atsaukties.
Joprojām pasaules literatūrā smaržu un smaku pasauli vārdos nevienam tā nav izdevies ietērpt kā Patrikam Zīskindam savā debijas romānā «Parfīms». Viņš raksta: «18. gadsimtā baktēriju graujošajai darbībai nebija robežu, nebija arī tādas cilvēciskas rīcības, topošas vai iznīkstošas dzīvības izpausmes, kuru nepavadītu smaka... Cilvēki smirdēja pēc sviedriem un nemazgātām drēbēm; mutes — pēc bojātiem zobiem, kuņģi — pēc sīpolu sulas, un ne gluži svaigas miesas oda pēc veca siera un saskābuša piena un audzējiem.»
Romāna noslēpumainais varonis Grenuijs, apveltīts ar pārdabiskām ožas spējām, šajā smirdoņā radīja mīlestības smaržu un ar to pakļāva savai gribai desmitiem tūkstošus parīziešu, tādējādi izbēgdams no pelnītā nāvessoda par vairākām jaunu meiteņu slepkavībām. Tā, protams, ir rakstnieka fantāzija, bet jautājums paliek: vai mākslīgi radītās smaržas cilvēkiem neizdara lāča pakalpojumu?
Tās nojauc orientāciju, tomēr arī mākslīgās smaržas raksturo cilvēku pašu — neviens jau nesmaržojas ar aromātiem, kuri viņam nepatīk. Ja cilvēks psiholoģiski jūtas labi, ja smarža dod pozitīvas emocijas, ja to prot lietot normālās devās, diez vai no tās vajadzētu atteikties. Vēl vairāk tā vajadzīga cilvēkiem, kuri cieš no vielmaiņas traucējumiem, pārmērīgi svīst vai citu iemeslu dēļ viņu smaka traucē gan pašus, gan apkārtējos.
Daudz svarīgāk par mākslīgo smaržu lietošanu ir rūpēties par ķermeņa tīrību. Cilvēki, kuri vēlas veidot pozitīvas attiecības, justies labi un būt veseli, parasti rūpējas par savu ķermeni un tā izdalīto smaržu. Tomēr jāatzīst, ka vienkāršie higiēnas jautājumi ir aktuāli joprojām.
Paldies par sadarbību raksta tapšanā ārstam seksologam Arturam Šulcam.