Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

JL noliedz, ka Šmidre un Bukingolts partijas vārdā piedalījušies <i> Jūrmalgeitas</i> sarunās

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Inga Kundziņa

Vienas ar skandālu iesaistītās partijas, kā Latvijas Pirmā partija, uzņēmēju iesaistīšanu pēcvēlēšanu procesu kūrēšanā uzdod par normālu parādību, citas, kā Tautas partija, par «ierindas biedru» pašdarbību, vēl citas, kā «Jaunais laiks», dievojas, ka viņu vārdā biznesmeņi nerunā, lai gan «Neatkarīgās» avoti vēsta par pretējo.

Tikmēr uzņēmēji izvērtē Jūrmalā pieredzētās neveiksmes, jo deguna galā jaunas — nu jau Saeimas vēlēšanas.

Ja salīdzina sarunās piedalījušos uzņēmēju vārdus ar Jūrmalas lielāko zemes īpašnieku sarakstu, atklājas, ka tajā pārstāvēti teju visi «politiskajam procesam pietuvinātie». Pēc pāris nedēļām Jūrmalas dome galīgajā lasījumā lems par izmaiņām pilsētas attīstības plāna zonējumā, kas daudziem zemes īpašniekiem nozīmēs vai nu atļauju, vai arī liegumu apbūvēt savas zemes un līdz ar to arī miljonu peļņu vai tās zaudēšanu.

Savukārt vienīgais lietā apsūdzētais uzņēmējs Germans Milušs kādā no «Neatkarīgās» rīcībā nonākušajiem telefonsarunu atreferējumiem sarunā ar mēra vēlēšanās zaudējušo Juri Hlevicki uzsver nepieciešamību izvērtēt, kā tā sanācis, ka vēlēšanas zaudētas, jo deguna galā jau Saeimas vēlēšanas. «Vajag, tā sacīt, nākotnei saprast. (..) Neviens nav apstājies, mēs strādājam tālāk. Un tagad mums deguma priekšā ir citas vēlēšanas. (..) Vot. Un divi gadi — ne tik liels laika sprīdis,» 2005. gada martā, gandrīz divus gadus pirms šogad oktobrī gaidāmajām 9. Saeimas vēlēšanām, plānus kaļ uzņēmējs G. Milušs, kurš pēc Jūrmalas domes vēlēšanām veidoja koalīciju LPP līdera Aināra Šlesera un TP «ierindas biedra» Andra Šķēles uzdevumā.

«Neatkarīgās» rīcībā esošie telefonsarunu ierakstu atšifrējumi rāda, ka JL pārstāvji atšķirībā no LPP un TP nav risinājuši aktīvas sarunas ar kukuļdošanā apsūdzēto G. Milušu, tomēr citi informācijas avoti apgalvo, ka «jaunlaiciešu» intereses sarunās ne mazāk aktīvi pārstāvējuši citi uzņēmēji. Vismaz konkrētās krimināllietas ietvaros dokumentāra pierādījuma tam nav.

JL pagājušās nedēļas laikā saistībā ar telefonsarunu skandālu veltījusi pārmetumus saviem koalīcijas partneriem TP un LPP, pēdējo aicinot «nožēlot grēkus».

JL vārdā sarunas par domes koalīciju risinājis miljonārs Pēteris Šmidre, «Neatkarīgajai» norāda kāds avots. Jau iepriekš kukuļdošanā apsūdzētais uzņēmējs G. Milušs norādīja, ka JL interesēs Jūrmalas koalīcijas izveides laikā darbojies vēl kāds pazīstams uzņēmējs — Sols Bukingolts. «Kādēļ tur bija Bukingolts? Kādēļ tur bija vēl daži cilvēki?» intervijā «Neatkarīgajai» retoriski vaicāja G. Milušs. Gan P. Šmidre, gan S. Bukingolts ir JL sponsori — pirmais 2002.gada martā ziedojis 25 000 latu, otrs — 2001. gada oktobrī kā ziedojumu Einara Repšes jaunveidojamajai partijai JL piešķīris biroja bezmaksas īres tiesības Jēkaba kazarmās, liecina aģentūras LETA arhīvs. 2003. gada janvārī 4000 latu JL ziedojusi arī G. Milušam tolaik piederošā firma «Mikas».

JL biedrs, īpašu uzdevumu ministrs elektroniskās pārvaldes lietās Jānis Reirs, kurš pērngad pēc pašvaldību vēlēšanām koordinēja koalīcijas izveidi Jūrmalā, «Neatkarīgajai» apgalvo, ka partija nevienu uzņēmēju šādām sarunām nav pilnvarojusi, viņš atsaucas uz JL deklarēto atklātības principu un noliedz, ka kaut ko zinātu par uzņēmēju aktivitātēm JL vārdā. «Partijas valde, es domāju, nav deleģējusi nevienu uzņēmēju,» teic J. Reirs. «Esmu pārliecināts,» pēc brīža viņš piebilst. Ar S. Bukingoltu viņš neesot runājis vairāk nekā divus gadus, bet ar otru JL sponsoru P. Šmidri pēdējoreiz kontaktējies krietni pirms pašvaldību vēlēšanām. «Mūsu ziedotāji ziedo ne jau apmaiņā pret kādiem solījumiem, un pārkontrolēt viņu nākotnes nodomus — tas būtu nevajadzīgi un lieki,» spriež J. Reirs.

Zīmīgi, ka vairākas Jūrmalas skandālā iesaistītās personas, kas aktīvi piedalījās nu publiskotajās telefonsarunās par kūrortpilsētas jaunā mēra ievēlēšanu vai, pēc «Neatkarīgās» avotu stāstītā, piedalījušies sarunās, atrodamas arī Jūrmalas lielāko zemes īpašnieku sarakstā. Skandāla dēļ nu jau demisionējušajam satiksmes ministram un Latvijas Pirmās partijas līderim Aināram Šleseram pieder 23 225 kvadrātmetri zemes, kuras kadastrālā vērtība ir 557 400 latu, Valērija Barjera īpašumā ir 20 659 kvadrātmetri 344 205 latu vērtībā. Kā viens no lielākajiem zemes īpašniekiem Jūrmalā tiek minēts arī G. Milušs, bet firmai «Akvaparks», kuras līdzīpašnieks ir P. Šmidre, kūrortpilsētā pieder 34 028 kvadrātmetri zemes.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu