Ornitologs Imants Jakovļevs, vēloties pievērst sabiedrības uzmanību faktam, ka arī pavasaros putnu ligzdošanas laikā turpinās meža ciršana, vietnē Twitter ievietojis fotogrāfiju, kurā redzams nozāģēts koks, zāģis un koka pakājē savvaļas putnu ligzda ar olām. Sabiedrību gan vairāk par meža ciršanu uztrauc fakts, ka šādas fotogrāfijas iegūšanai ir izpostīta kāda putna ligzda.
Ornitologi paši posta putnu ligzdas?
Ievietoto Twitter ierakstu pamanījis arī Latvijas Ornitologu biedrības (LOB) valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus, kurš to atbalstījis retvītojot. Savukārt pazīstamais ornitologs Ivars Brediks paudis aizdomas, ka foto iegūšanai varētu būt izpostīta kāda ligzda. «Kam tad ligzdu izpostījāt, lai šādu bildi dabūtu? Ar LOB atļauju? Zem koka taču olas šitā smuki sakārtotas nebija,» Twitter raksta Brediks.
@ivarsbrediks @imishs @VKerus @LOB_lv man tās izskatās pēc paipalu olām.— Dace Ruksane (@Ruksane) April 26, 2016
Rakstniece Dace Rukšāne gan bilst, ka tās izskatās pēc paipalu olām. «Ja tās ir paipalu olas, tad vienam otram jāpierakstās pie mentālā ārsta. Var jau cīnīties par ideju mazāk debilām metodēm,» bilst Ivars Brediks, tādējādi uzsverot, ka ar mākslīgu inscenējumu nav godīgi mēģināt piesaistīt sabiedrības uzmanību. «Šāda rupja falsifikācija iezāģē pašai iniciatīvai, jo inscenēta butaforija, nevis arguments,» uzsver Kaspars Funts.
@Ruksane @imishs @VKerus 1. Pati metode. 2. Ne visi pazīst paipalu olas. Attiecīgi, bilde ar autora izpostītu ligzdu, sakrāmētām olām.— ivars brediks (@ivarsbrediks) April 26, 2016
Ornitologi arī izteikuši minējumus, ka tās varētu būt slokas olas vai mežirbes olas. «Kā jums šķiet, vai šajā fotogrāfijā mežirbe olas sadējusi pati šajā vietā? Vai arī tās tikušas pārvietotas,» tvīto kāds ornitologs. «Daudz nepētot, teikšu, ka tās ir slokas olas no trīs ligzdām,» secinājis kāds cits ornitologs. Savukārt vēl kāds cits piebildis, ka olas ir pārvietotas, jo putnu ligzdām ir raksturīga t.s. ligzdas bedrīte, un šeit tādas nav.
@ivarsbrediks @Ruksane @imishs @VKerus @lob_lv Šāda rupja falsifikācija iezāģē pašai iniciatīvai, jo inscenēta butaforija, nevis arguments.— Kaspars Funts (@KFunts) April 27, 2016
Līdz ar to gan Twittera autori, gan paši ornitologi un dabas aizstāvji norādījuši, ka šāda metode sabiedrības uzmanības pievēršanai ir galēji nepieņemama ne situācijā, kad izpostīta kāda ligzda, ne arī tad, ja tas ir rupjš inscenējums.