Šāda rīcība, no vienas puses, ir gļēvulība, bet, no otras, — tajā slēpjas arī daļa patiesības, jo, ņemot vērā sievietes anatomisko uzbūvi, tieši sievietei seksuāli transmisīvās slimības parādās ātrāk. Neraugoties uz to, kuram no partneriem konstatē saslimšanu, ārstēties vajag abiem.
Daktere pieredzējusi arī tādas situācijas, kad sieviete, kurai konstatēta saslimšana, ārstējas, bet viņas partneris atsakās to darīt, apgalvojot, ka viņam nekas nekaiš. Sieviete šādi tiek pazemota, un vīrietis nerēķinās ar to, ka, turpinot dzimumdzīvi ar to pašu partneri, turklāt bez prezervatīva, pēc kāda laika sieviete atgriezīsies ginekologa krēslā un kaite būs tā pati.
Nepietiek, ja lieto viens
Ārstējoties sieviete spiesta lielos daudzumos lietot antibiotikas, kas nonāvē slimību izraisījušos mikrobus, taču vienlaikus bojā iet arī «labie mikrobi». «Cilvēkam krītas imunitāte, esošajām kaitēm pievienojas jaunas, un, ja antibiotikas jādzer divas trīs reizes gadā, nav jābrīnās, ka sāk pastiprināti slimot ar saaukstēšanās slimībām,» norāda Lieljure.
Arī atklātība starp ārstu un pacientu ne vienmēr tiek ievērota. Tāda pati situācija ir starp vīrieti un sievieti. «Bijuši gadījumi, kad zāles izraksta gan sievietei, gan vīrietim, un tajā pašā laikā ne viņai, ne man neienāk prātā, ka ir vēl trešā persona, kura būtu jāārstē. Jāņem vērā, ka šai trešajai personai arī ir draugs vai draudzene — ja kaut viens šajā posmā paliek neārstēts, viss atkal sākas no gala, visi atkal jāārstē,» — tā Lieljure. Iespējams, daudzi joprojām ir pārliecināti, ka dažādas ar gultas dzīvi saistītas saslimšanas var iegūt, vienīgi stājoties dzimumattiecībās, taču ar sifilisu un C hepatītu iespējams inficēties arī orāli. «Pēdējā laikā aizvien vairāk parādās C hepatīta pacientu, bet tas saistīts arī ar to, ka šo slimību vairāk meklē. Iespējams, ka agrāk situācija bija tāda pati, vienīgi par to nerunāja,» uzsver Lieljure. Jāpiebilst, ka bez pacienta ziņas ārsts nedrīkst veikt pārbaudes HIV un C hepatītam. Tas aizliegts ar likumu. «Līdz šim nav bijuši gadījumi, kad cilvēki atteiktos. Šādas pārbaudes parasti ierosina pirms nopietnām operācijām, jo to laikā arī ārsts sevi var savainot un no asinīm iegūt HIV vai C hepatītu. Neviens no tā nav pasargāts,» sarunas beigās vēl teic Lieljure.