Foto: AFI

Rīgas dome nākotnē vēlas nojaukt pašreizējo Zemkopības ministrijas ēku Citadeles ielā un tās vietā uzbūvēt jaunu modernu ēku ar mazāku stāvu skaitu, liecina Rīgas teritorijas plānojuma līdz 2018. gadam otrās redakcijas paskaidrojuma raksts.

Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Pilsētplānošanas pārvaldes pārstāvis Andis Kublačovs aģentūrai BNS skaidroja, ka pašlaik Zemkopības ministrijas ēka neiederas Rīgas vēsturiskā centra vidē un aizsedz Vecrīgas siluetu no ostas puses. Viņš teica, ka nākotnē būtu jāapsver iespējas šo ēku nojaukt un tās vietā uzbūvēt modernu celtni piecu līdz sešu stāvu augstumā, tādējādi nepārsniedzot Rīgas vēsturiskā centra stāvu augstuma prasības.

Jaunajā Rīgas teritorijas plānojuma paskaidrojuma rakstā teikts, ka šobrīd Zemkopības ministrijas augstceltne neiekļaujas ainavā. Ņemot vērā augstceltnes zemo inženiertehnisko stāvokli un neatbilstību šodienas biroju telpu vajadzībām, pašreizējās celtnes aizvietošana ar mūsdienu prasībām atbilstošu būvi būs izdevīga ēkas potenciālajiem klientiem.

Jau ziņots, ka rīdzinieki no 6. septembra līdz 18. oktobrim sabiedriskajā apspriešanā atkal varēs izteikt savu viedokli par pilsētas attīstības plāniem — Rīgas attīstības plāna 2. redakciju un Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības plāna 3. redakciju.

Rīgas pilsētas attīstības plāna mērķis ir veicināt ilgtspējīgu un līdzsvarotu pilsētas attīstību. Plāns ir nepieciešams, jo Rīgai ir jārisina jautājumi, ar kuriem saskaras daudzas Eiropas un pasaules valstu pilsētas, piemēram, personisko automobiļu skaita pieaugums, sabiedriskā transporta daudzuma samazināšanās, vides problēmas, sociālā nevienlīdzība un spriedze, starptautiski konkurētspējīgas investīciju vides veidošana un citas problēmas.

Pilsētas attīstības plāns sastāv no ilgtermiņa attīstības stratēģijas, attīstības programmas, teritorijas plānojuma un apbūves noteikumiem. Paredzēts, ka dome par plāna galīgo redakciju varētu lemt šā gada nogalē vai nākamā gada sākumā.

Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības plāns nosaka vairākus ierobežojumus saistībā ar apbūvi Vecrīgā un pārējā UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā ietilpstošās Rīgas daļas teritorijā.

Plāns noteic, ka vēsturiskajā centrā modernā apbūve ir pieļaujama tikai vietās, kur nodarīto kara postījumu dēļ izjaukta pilsētas arhitektoniskā ainava, atsedzot ēku ugunsmūrus.

Lai gan Rīgas vēsturiskais centrs aizņem tikai 1,43% no pilsētas teritorijas, tam ir unikāla vērtība. Šajā teritorijā saglabājusies samērā neskarta viduslaiku un vēlāko laiku pilsētbūvnieciskā struktūra, jūgendstila un 19. gadsimta koka arhitektūra. Rīgas vēsturiskais centrs ir ieguvis augstāko starptautisko kultūras mantojuma novērtējumu un iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.