Raksta foto

Pīlingu jeb ādas attīrīšanu var veikt gan mājās, gan skaistumkopšanas salonos. Tam var būt dažāds lietošanas mērķis, iedarbības dziļums un sasniegtais efekts.

«Kolonnas» lāzerklīnikas kosmetoloģe Ināra Stepanova atgādina, ka taukainai ādai pīlingu vajadzētu veikt reizi nedēļā, bet sausai — reizi divās nedēļās vai mēnesī. Vasarā tas nepieciešams biežāk, jo āda svīst un ir taukaināka. Sviedri, putekļi un atmirušās ādas šūniņas apgrūtina ādas elpošanu un atjaunošanos. Viegli attīroši līdzekļi, piemēram, želejas ar augļskābēm, kuru koncentrācija nepārsniedz 5%, piemēroti lietošanai katru dienu.

Virspusējā pīlingā ādu attīra ar viegli nolobošiem līdzekļiem, kas mehāniski atbrīvo ādu no atmirušajām raga kārtas šūnām, attīra poras, samazinot iespēju tajās sakrāties tauku dziedzeru sekrētam, uzlabo asinsriti un vielmaiņu ādā.

Virspusēju pīlingu var veikt gan mājās, gan skaistumkopšanas salonā vienu reizi nedēļā vai mēnesī atkarībā no ādas tipa un vajadzības. Šim nolūkam izmanto skrubjus — līdzekļus, kuri satur sīkas abrazīvas daļiņas, piemēram, sasmalcinātus persiku kauliņus, vīnogu sēkliņas vai riekstu čaumalas, kuras, iemasējot ādā, mehāniski noberž ādas virskārtu, veicinot tās raga kārtas šūnu nolobīšanos. Šo skrubju koncentrācija ir stiprāka nekā ikdienas attīrošiem līdzekļiem. Plānai, jutīgai ādai ieteicami enzīmu pīlingi, kas satur bioloģiski aktīvas vielas un ir maigāki — tie šķīdina ādas raga kārta šūniņu sastiprināšanās vietas, palīdz nolobīties atmirušajām šūnām bez mehāniska kairinājuma.

Pīlinga līdzekļi visbiežāk sastopami želeju un emulsiju veidā. Tos izmeklē atkarībā no ādas tipa. Pirms skrubja iegādes vēlams konsultēties ar kosmetologu, veikala pārdevēju, izmēģināt paraudziņus.

Pirms skrubja uzklāšanas ādu vispirms notīra ar kosmētisko pieniņu un losjonu, iemasē un uzklāj problemātiskajām vietām, paturot pīlinga līdzekli 5–10 minūtes (turēšanas laiks norādīts lietošanas pamācībā), pēc tam ādu noskalo ar ūdeni, notīra ar toniku vai arī uzreiz lieto krēmu.

Tā kā pīlings nepieciešams kosmētisko līdzekļu labākai iedarbībai, to bieži vien veic skaistumkopšanas salonos pirms procedūrām, to var kombinēt ar mehānisku ādas tīrīšanu, maskām, masāžu.

Pīlingu ik pa laikam vajadzētu veikt ne tikai sejai un dekoltē zonai, bet visam ķermenim. Tam paredzētie līdzekļi nopērkami atsevišķi.

Kā pīlinga līdzekli var lietot arī samaltas auzu pārslas, kafijas biezumus. Attīroša iedarbība piemīt skābpiena produktiem, skābiem augļiem, kas satur glikolskābi, piemēram, citroniem, jāņogām.

Pīlings skaistuma salonos

Skaistumkopšanas salonos veic vidējas un dziļas iedarbības pīlingu, kas rada daudz lielāku efektu nekā virspusējais pīlings. Visplašāk tiek izmantots ķīmiskais pīlings, kurā lieto dažādas koncentrācijas augļskābes (saīsināti AHA), visbiežāk glikolskābi, kura ir vissaudzīgākā. Retāk izmanto trihloretiķskābi, fenolu u. c.

Pīlinga iedarbības dziļums atkarīgs no tajā lietoto vielu koncentrācijas (25–70%), pH līmeņa un procedūras ilguma. Jo dziļāks iedarbības līmenis, jo lielāks efekts un arī nevēlamu blakus parādību, piemēram, ādas apsārtuma, risks.

Trihloretiķskābes un fenola pīlings, ar kuru var sasniegt labāku efektu un lieliski izlīdzināt krunciņas, ir ļoti sāpīgs, to veic, izdarot vietējo anestēziju. Parasti šīs skābes lieto tikai atsevišķām ķermeņa zonām, taču augļskābju pīlingu var veikt visam ķermenim.

Ķīmisko pīlingu veic reizi nedēļā, bet, ja lietotie līdzekļi ir augstas koncentrācijas, reizi divās nedēļās. Procedūru izdara vismaz četras, bet ne vairāk kā divpadsmit reizes.

Veicot ķīmisko pīlingu, nedrīkst sauļoties, apmeklēt solāriju un pirti, jo āda ir jutīgāka nekā parasti un lobās. Iepriekš lietotie kosmētikas līdzekļi jānomaina pret kvalitatīvu ūdeni — novārītu un atdzesētu vai minerālūdeni — un reģenerējošiem krēmiem.

Dziļas iedarbības ķīmisko pīlingu visbiežāk veic:

  • ja ir taukaina, poraina, iekaisusi āda ar komedoniem un pinnēm;
  • ja ir pigmenta plankumi;
  • ja ir novecojusi āda ar tendenci rasties krunciņām;
  • ja ādā ir pārragošanās un nolobīšanās traucējumi, piemēram, psoriāzes, atopiskā dermatīta, seborejiskā dermatīta, vecuma keratozes gadījumā.

Viena ķīmiskā pīlinga procedūra sejai un dekoltē maksā vidēji 12–15 latus.

Ķīmisko pīlingu nedrīkst veikt, ja tajā lietotie līdzekļi izraisa alerģisku reakciju, kā arī akūta ādas iekaisuma un aukstumpumpu gadījumā. Pēc procedūras 2–3 stundas ir ādas apsārtums, 2–3 dienas āda pastiprināti lobās, izsitumu vietā var rasties krevelītes.

Mikrodermabrāziju jeb ādas slīpēšanu veic ar speciālu vakuumaparātu, kurā cirkulē sīkas abrazīvas daļiņas. Tās laikā līdzīgi kā ķīmiskajā pīlingā tiek nolobītas atmirušās ādas raga kārtas šūniņas un uzlabota ādas vielmaiņa. Klients procedūru neizjūt kā sāpīgu berzēšanu, drīzāk — maigu kņudināšanu. Šajā procedūrā nepanāk tik dziļu iedarbību kā ķīmiskajā pīlingā.

Procedūru veic reizi nedēļā, četras piecas reizes. Viena procedūra atkarībā no salona, kurā to veic, maksā 17–23 latus.

Lāzerslīpēšana ir procedūra ar visdziļāko iedarbību, kurā noņem ādas virsējo slāni, stimulējot jaunas ādas veidošanos un kolagēna sintēzi. Tā ir ķirurģiska operācija, kuru veic vietējā anestēzijā vai vispārējā narkozē. Pēc tās divas trīs dienas jāpavada klīnikā un vismaz nedēļu — mājās, āda jāapstrādā ar ārstnieciskām ziedēm. Šī procedūra efektīvi iedarbojas uz krunciņām, rētām, pigmenta plankumiem. Tās efektu var novērtēt pēc diviem trim mēnešiem — cilvēks izskatās par 5–10 gadiem jaunāks.

Sejas lāzerslīpēšana maksā 300–1600 latus. To var izdarīt visai sejai vai arī tikai atsevišķām sejas zonām, kā arī uz ķermeņa, piemēram, noņemt ķeizargrieziena rētu.

Komentāri