Nedēļu pēc Neatkarīgās publikācijas par Valles pašvaldības darbinieku bīstamo ceļojumu ar dzīvsudrabu vieglajā automašīnā Vides ministrija (VM), kurai Atkritumu apsaimniekošanas likums nosaka pienākumu pārvadāt šādas kravas, nespēj piedāvāt risinājumu līdzīgu situāciju novēršanai.
VM turpina uzstāt, ka bīstamo atkritumu pārvadāšana traktējama kā civilās aizsardzības pasākums un tāpēc ir Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) kompetence. Abas institūcijas vairākus gadus nespēj vienoties par funkciju sadali, lai gan likums skaidri nosaka, ka par to jāatbild pašai VM vai tās pilnvarotai institūcijai. Ministrijas atbildīgās amatpersonas gan atzīst, ka VUGD gluži tāpat kā VM padotībā esošajām reģionālajām vides pārvaldēm nav resursu šādiem darbiem. Praksē šāda situācija izpaužas kā VUGD un reģionālo vides pārvalžu atteikšanās no atkritumu transportēšanas, aizbildinoties ar resursu trūkumu un atbildību noveļot uz to pašvaldību pleciem, kuru teritorijā atrasti atkritumi. Neņem vērā, ka pašvaldībām arī nav ne piemērota transporta, ne speciālistu.
«Vides ministrija nav gatava ierosināt grozījumus likumdošanā, lai precizētu, ka bīstamo atkritumu nogādāšana to novietnē ir VUGD kompetencē,» atzina VM Vides aizsardzības departamenta Tehnoloģiju nodaļas vadītāja vietniece Ilze Doniņa. Šīs nodaļas vadītājs Rolands Bebris VM un VUGD polemiku dēvē par marginālu un akcentē uzmanību uz bīstamo atkritumu transportēšanai nepieciešamo resursu trūkumu. VM atzīst, ka precizējumi likumā neatrisinātu pašreizējo situāciju, jo ne VM pakļautībā esošajām reģionālajām vides pārvaldēm, ne VUGD nav šīs funkcijas pildīšanai nepieciešamā speciāli aprīkotā transporta un speciālistu.
Prakse liecina, ka, atrodot bīstamus atkritumus, pašvaldības vai privātpersonas to savākšanai un nogādāšanai drošā vietā parasti izsauc VUGD, kas par to paziņo reģionālajai vides pārvaldei. VUGD Galvenās civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieka vietnieks Ričards Ezerts apgalvo, ka reģionālo vides pārvalžu darbinieki uz šādiem izsaukumiem visbiežāk nereaģē.
R. Ezerts stāsta, ka gadījumos, kad dienests uzņemas atrasto vielu nogādāšanu Gardenes bīstamo atkritumu novietnē, tās apsaimniekotājs a/s BAO pieprasa maksu par to pieņemšanu. VUGD neesot finansējuma šādiem izdevumiem. R. Bebris uzskata, ka VUGD šo izdevumu kompensāciju varētu panākt, piedzenot naudu no atkritumu radītāja vai valdītāja. Pēdējais varētu būt, piemēram, pašvaldība, kuras teritorijā atrasti nezināmas izcelsmes atkritumi.
A/s BAO ir komercuzņēmums, kura dibināšanā 1996. gadā piedalījusies toreizējā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Kopš 1999. gada a/s BAO vairs nesaņem valsts finansējumu bīstamo atkritumu pārvadāšanai un izdevumu segšanai iekasē samaksu no visiem pakalpojuma saņēmējiem. «Bīstamo atkritumu apsaimniekošana nekad nebūs bezmaksas pakalpojums, jo tas maksā naudu, turklāt pastāv risks, ka šādā gadījumā izveidosies situācija, kad to radītāji šīs vielas izmetīs tuvējos krūmos,» pašreizējo situāciju skaidro I. Doniņa.