Paruna māca, ka brokastis ir svarīgākā ēdienreize, bet modernajā un steidzīgajā dzīves ritmā daudzi ir pieraduši iztikt bez tām. Cilvēkiem, kas no rīta ēd brokastis, ir labāka aizsardzība pret iesnām un gripu, apgalvo zinātnieki.
Brokastis ir ierocis cīņā pret gripu
Kārdifas universitātes psiholoģijas skolas pētnieki saka, ka jāatrod laiks, lai paēstu brokastis, īpaši gripas sezonas laikā. Profesors Endijs Smits apsekoja 188 brīvprātīgos, kuri 10 nedēļas rakstīja dienasgrāmatu par saviem ēšanas ieradumiem. Pēc tam ieraksti tika salīdzināti un novērtēti, cik brīvprātīgo slimoja, piemēram, ar iesnām un gripu. Pētījumā atklājās, ka tie, kas 10 nedēļu laikā bija saslimuši biežāk nekā vienu reizi, parasti neēda brokastis. Atklājās, ka viņiem pēdējā gada laikā dzīvē bija vairāk arī citu nepatīkamu notikumu, piemēram, stress darbā vai tuvinieka zaudējums.
Stress katru dienu
Cits pētījums tika veikts ar 498 veseliem studentiem, kuriem bija jāziņo, ja viņi saslimuši ar augšējo elpceļu slimībām, piemēram, iesnām. Tie 188, kuriem bija šīs veselības problēmas, bija smēķētāji vai arī viņi apgalvoja, ka ikdienā cieš no stresa. Profesors Smits stāsta, ka šajos pētījumos atklāts, ka augšējo elpceļu slimības atstāj ietekmi uz cilvēka noskaņojumu, garastāvokli un darbspējām. Pētījumi ir pierādījuši, ka arī psihosociālie faktori iespaido uzņēmību pret iesnām un gripu, kā arī simptomu dabu un stiprumu. Iemesls, kāpēc brokastis pasargā cilvēku pret slimībām, pilnībā vēl nav skaidrs.
Uzturs, kas veicina imunitāti
Kārdifas universitātes Saaukstēšanās slimību centra profesors Rons Ekless stāsta, ka visticamākais skaidrojums brokastu pozitīvajai ietekmei ir tas, ka tās stiprina organisma imūnsistēmu.
«Organisms izstrādā miljoniem leikocītu, tā ir armija, kas ir jābaro. Taču tie, kas neēd brokastis, parasti ir cilvēki, kas ļoti cieš no stresa, tādēļ, iespējams, ka paaugstinātu uzņēmību pret slimībām izraisa stress. Pētījumā atklāts arī, ka tie, kas retāk slimo, lieto alkoholu. Profesors Ekless atzīst, ka alkoholam nelielās devās varētu būt relaksējošs efekts, kas var palīdzēt imūnsistēmai darboties efektīvāk.