/nginx/o/2018/07/10/8557189t1h8452.jpg)
Ārsti uzskata, ka vairāk nekā puse sieviešu nemaz nezina, ka viņām ir policistisko olnīcu sindroms.
Ja tev kādu mēnesi ir iztrūkušas menstruācijas (bet tu labi zini, ka neesi stāvoklī), vai arī tev pēkšņi sāk parādīties pinnes, it kā būtu atgriezušies pusaudžu gadi - iespējams, pie vainas ir stress. Taču tam var būt arī nopietnāks iemesls, piemēram, policistisko olnīcu sindroms (PCOS), ko izraisa hormonu līdzsvara traucējumi, kā rezultātā tavas olnīcas ir kā nosētas ar maziem izaugumiem jeb cistām. PCOS var būt iemesls tam, ka tu nespēj palikt stāvoklī, lai kā censtos, vai arī netiec vaļā no liekajiem kilogramiem, neskatoties uz sporta zālē pavadītajām stundām un visām izmēģinātajām diētām.
Dažādi pētījumi liecina, ka orientējoši 5-10% sieviešu reproduktīvajā vecumā cieš no šī sindroma, taču diagnosticēts tas tiek mazāk nekā pusei. Tas nozīmē, ka miljoniem sieviešu visā pasaulē un iespējams tūkstoši Latvijā nemaz nezina, ka viņām ir PCOS.
Septembris visā pasaulē tiek atzīmēts kā PCOS modrības mēnesis, kura ietvaros ārsti un PCOS pacientes apvienojošas un pārstāvošas organizācijas uzrunā sievietes, aicinot pievērst uzmanību savai pašsajūtai un ieplānot vizīti pie ginekloga, lai pārbaudītu veselības stāvokli. «Ārsts veiks sonogrāfisko izmeklēšanu un pilnai diagnozei nozīmēs arī bioķīmiskus un hormonālus izmeklējumus, lai aizdomu par PCOS esamību gadījumā atrastu iespējamo slimības cēloni - vai tās ir pašas olnīcas, metabolisma traucējumi vai virsnieru saslimšana,» konsultē ārste-ginekoloģe Dace Deližanova.
Lai informētu par šo slimību, iepazīstinām ar dažām tipiskākajām, bet ne tik acīmredzamām hormonu līdzsvara traucējumu pazīmēm. Ja kāda no tām skārusi arī tevi, noteikti pastāsti par to savam ginekologam.
1. Menstruālā cikla traucējumi
Neregulārs menstruāls cikls vai menstruāciju trūkums ir galvenās PCOS pazīmes. Menstruālais cikls ir ļoti svarīga pazīme, jo tas norāda, cik labi darbojas tava vielmaiņa. Pārlieks tievums, liekais svars vai stress var būt cēloņi neregulāram ciklam. Neregulāras menstruācijas vai vairāku ciklu iztrūkums var būt pazīme, ka tev ir hormonu līdzsvara traucējumi, piemēram, PCOS. Menstruālā cikla traucējumi tev brīdinājuma signāls - laiks pieteikties vizītē pie ginekologa.
2. Ķermeņa apmatojums neierastās vietās
PCOS gadījumā olnīcas ražo pārmērīgi daudz vīrišķo hormonu, ko sauc par androgēniem. Šie hormoni stimulē apmatojuma augšanu. Taču runa nav par apmatojumu uz galvas. Apmatojums sāk augt dīvainās vietās, piemēram, uz krūtsgaliem, augšstilbu iekšpusē un vēdera - vietās, kur sievietēm parasti apmatojuma nav daudz.
3. Pinnes
Augsts androgēnu līmenis izraisa arī pinnes jeb akni. Hormoni veicina sebuma izstrādāšanos (sebums ir eļļains sekrēts, ko izdala āda, lai aizsargātos no izžūšanas), un pārmērīga tauku veidošanās un vecās ādas audi aizsprosto poras. Sebumā savairojas baktērijas, un rodas ādas iekaisums, kas izpaužas piņņu veidā.
4. Vēders kļūst lielāks
Neizskaidrojams un pastāvīgs svara pieaugums, īpaši tauki ap vēderu, ir tipiska hormonu līdzsvara traucējumu pazīme. Lai arī ne vienmēr ir pilnīgi skaidrs, kādai vainai simptoms ir šis svara pieaugums, taču iespējams, tas ir insulīna rezistences dēļ. Ja sievietei ir PCOS, organisms nespēj adekvāti reaģēt uz ar barību uzņemto cukuru, un šādu stāvokli sauc par insulīna rezistenci. Ja tev ir insulīna rezistence, tavām olnīcām ir jāstrādā ļoti smagi, un organismam ir jāsaražo ļoti daudz insulīna, lai pazeminātu cukura līmeni asinīs. Tas var būt cēlonis svara pieaugumam, izraisot vēdera aptaukošanos. Sievietēm ar PCOS ir lielāks risks saslimt ar cukura diabētu.
5. Auglības traucējumi
Hormonu līdzsvara traucējumi negatīvi ietekmē ovulāciju, bez kuras savukārt nevar iestāties grūtniecība. Tāpēc nav brīnums, ka PCOS ir viens no galvenajiem neauglības iemesliem. Saskaņā ar publiski pieejamajiem datiem, PCOS vainojams pie 70% neauglības problēmu to sieviešu vidū, kurām ir ovulācijas traucējumi.