Daudzus no mums kādā dzīves posmā skāruši miega traucējumi, kuru dēļ nomodā bijis jāaizvada ne viena vien nakts stunda. Diemžēl nepilnvērtīgs miegs nelabvēlīgi ietekmē kā pašsajūtu, tā visu organismu kopumā, tāpēc miega traucējumu gadījumā svarīgi jau laikus vērsties pēc palīdzības. Par to, kādus ieteikumus ņemt vērā, lai cīnītos ar bezmiegu, kā arī par citiem jautājumiem saistībā ar miega nozīmi cilvēka dzīvē konsultē ārsts-psihiatrs Elmārs Tērauds.
Slikts miegs? Kādi ir bezmiega cēloņi un sekas
Bezmiega simptomi
Pacientu vidū visbiežāk novērotie bezmiega simptomi ir apgrūtināta, ilga iemigšana (vairāk par 30 minūtēm), tāpat nereti cilvēki sūdzas arī par trauslu miegu, biežu pamošanos naktī, trauksmainiem vai šausmīgiem sapņiem, kas regulāri atkārtojas. Retākas ir sūdzības par «nemierīgām kājām» (neiroloģisks traucējums, kam raksturīga nekontrolējama vēlēšanās kustināt kājas), kas traucē iemigt, pastiprinātu svīšanu naktīs, arī par pēkšņu izsalkumu nakts vidū vai staigāšanu miega laikā. Par miega traucējumiem liecina arī sūdzības par veselību dienas laikā - cilvēks var izjust nespēku, miegainību, var būt grūtības koncentrēties, kā arī pazemināties darba spējas.
Miega traucējumu cēloņi
Izplatītākie cēloņi miega traucējumiem mūsdienās nenoliedzami ir stress, pārslodze mācībās vai darbā, kā arī nepareizs dzīvesveids, piemēram, tiek sportots vēlās vakara stundās, pārāk daudz tiek lietota kafija un alkohols, pirms miega tiek uzņemtas pārmērīgi lielas maltītes. Jāteic, ka bezmiegs biežāk ir raksturīgs tieši sievietēm un gados veciem cilvēkiem. Nereti bezmiegu var izraisīt arī regulāri pārlidojumi, mainot laika zonas. Tāpat miega traucējumus var veicināt arī dažādas fiziskas saslimšanas, īpaši, ja tās norit ar sāpēm un dažādiem lēkmjveida stāvokļiem. Bieži bezmiegs tiek novērots arī pacientiem, kuri cieš no depresijas.
Nepilnvērtīgs miegs – bieds veselībai
Cilvēki, kuri regulāri cieš no bezmiega, bieži vien ātri nogurst un izjūt izsīkumu, pasliktinās viņu garastāvoklis un darba spējas. Svarīgi atcerēties, ka miega traucējumi un bezmiegs palēnina arī reakcijas laiku un samazina koncentrēšanās spējas, kas ir īpaši bīstami tiem, kuri ikdienā vada automašīnu vai citus transportlīdzekļus. Tāpat bezmiega dēļ cilvēki kļūst arī vieglāk aizkaitināmi, kā rezultātā veidojas konflikta situācijas gan darbā, gan ģimenē. Ilgstoša bezmiega gadījumā arī pazeminās imunitāte, un saasinās dažādas hroniskas saslimšanas, nereti novērojamas gan galvassāpes, gan sāpes muskuļos.
Tā kā bezmiegs ir nopietna veselības problēma, tai obligāti jāmeklē risinājums. Pirmkārt, ir jāvēršas pie ģimenes ārsta, bet gadījumā, ja ārsts nav sasniedzams, padomu var lūgt arī aptiekāram. Ja bezmiega problēma ir ieilgusi, ieteicams vērsties pie psihiatra, psihoterapeita vai neirologa, lai precizētu bezmiega cēloņus un piemeklētu piemērotāko miega problēmas risinājumu.
Miega pozitīvās īpašības
Veselīgs miegs nenoliedzami ir viens no labas veselības stūrakmeņiem. Paaugstinoties miega kvalitātei, uzlabojas gan cilvēka pašsajūta, gan veselība - normalizējas sirdsdarbība un asinsspiediens, paātrinās vielmaiņa, bet hroniskas saslimšanas kļūst vieglāk ārstējamas. Tāpat pilnvērtīgs miegs pozitīvi ietekmē darba un koncentrēšanās spējas, ir vairāk enerģijas, vieglāk pārvarēt ikdienas stresa situācijas, uzlabojas izskats.