Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts saka, ka
čūsku dzīvē ir vēl daudzas neizpētītas lietas. Tās ir gandrīz mistiskas.
Piemēram, zalkšu tēviņi mēdz izlikties par mātītēm, izdalot zalkšu mātes feromonus.
Kāpēc? To nav viegli izskaidrot. Sajutuši sievišķos feromonus, citi zalkšu tēviņi sāk ložņāt ap biedru, kas izliekas par mātīti, berzējoties pret to un sasildot. «Pavasarī zalkšu seksā piedalās viena vai divas mātītes un vairāki tēviņi, kas ložņā un sasilda mātītes,» stāsta Skuja.
Savukārt glodene nav čūska, bet gan ķirzaka bez kājiņām, kas laika gaitā izzudušas. Tās skeletā ir pamanāmas sīkas kājiņas, stāsta Skuja. Pasaulē ir daudz glodeņu sugu, un dažām ir mazas kājiņas.
Savas mājas pagalmā zem tepiķīša pie ieejas pirtī dabas pētnieks atrada glodeņu čemuru. «Manā pagalmā ir bioloģiski vērtīgs zāliens – nepļauta pļava, ko tautā ne velti dēvē par čūskulāju.
Ja mājās ir īsi pļauts, akurāts un vienveidīgs mauriņš, tajā ne čūskas, ne cita radība nedzīvo.
Dzīvības tādā nav.» Neraugoties uz neērtībām, Skuja iesaka pļavu pļaut lietus laikā, kad lielākie zvēriņi ir paslēpušies.
Visu triju Latvijā sastopamo sugu čūskas spēj iekost. Ja varbūtība, ka cilvēkam iekodīs gludenā čūska, ir tuvu nullei, tad zalktis vai odze gan kādam neuzmanīgam sēņotājam var iekampt. «Ja jums ir iekodusi čūska, bet jūs nezināt kāda, jāaplūko koduma vieta. Ja parādās divi punktiņi, tas bijis zalktis. Turpretim, ja brūcīti veido divas svītriņas, tā bijusi odze,» stāsta Skuja. Zalkša kodiens nav bīstams, bet, ja dzēlēja bijusi odze, jāsazinās ar ārstu.